9 marca 2012
Mistrzowie w służbie przygotowawczej do NSR

Trwa szkolenie żołnierzy pierwszego w 2012 roku turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Wśród nich są sportowcy - mistrzowie z licznymi osiągnięciami.

Szeregowi elewi Michał Kacer, Mateusz Fafiński i Seweryn Brzozowski szkolą się obecnie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, w ramach służby przygotowawczej do NSR. Mimo młodego wieku mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w sporcie.

Szeregowy elew Michał Kacer pochodzi z Tarnowa. Ma 24 lata. Trenuje pięciobój nowoczesny, jedną z najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich, której poszczególne konkurencje to strzelanie, bieganie, szermierka, pływanie i jazda konna. Przygodę ze sportem rozpoczął w 2004 roku, w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Warszawie, a obecnie reprezentuje barwy warszawskiej Legii. W różnych kategoriach wiekowych zdobył już łącznie 13 medali mistrzostw Polski, Europy i Świata. On sam za najbardziej wartościowe osiągnięcie uważa I miejsce w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców. Na najwyższym podium tej prestiżowej imprezy stanął dwukrotnie, w 2006 i 2007 roku. Nie mniej ważne było I miejsce w Pucharze Świata, indywidualnie w konkurencji „Combined” w 2010 roku, czy też VIII miejsce indywidualnie w rozegranym w 2008 roku Finale Pucharu Świata.

Szeregowy elew Mateusz Fafiński jest synem Jacka Fafińskiego, wicemistrza olimpijskiego w wadze półciężkiej z Atlanty (1996), dziewięciokrotnego mistrza Polski. Ma 20 lat. Urodził się w Nowym Mieście Lubawskim, ale od 4 roku życia mieszka z rodzicami w Warszawie. W 2007 roku rozpoczął trenowanie zapasów w klubie sportowym AZS-AWF Warszawa. Jest aktualnym mistrzem Polski juniorów i wicemistrzem Polski seniorów w wadze do 120 kg. W 2010 roku reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata, a w 2011 na Mistrzostwach Europy i Świata. Jego największe osiągnięcie to VII miejsce w Mistrzostwach Europy, rozegranych w miejscowości Zrenjanin (Serbia) w 2011 roku.

Kolejnym sportowcem jest szeregowy elew Seweryn Brzozowski. Ma 19 lat. Pochodzi z Warszawy. Szermierkę trenuje od 11 roku życia w klubie sportowym Szterm Legia Warszawa. Jego najważniejsze osiągnięcia sportowe to I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy juniorów w Odense (Dania, 2009 r.), II miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów (Warszawa, 2011 r.) oraz dwa brązowe i jeden złoty medal w Mistrzostwach Polski juniorów (indywidualnie) w latach 2006, 2007 i 2008.

Żołnierze - sportowcy razem służą w 13 plutonie kompanii szkolnej w Ośrodku Szkolenia Podstawowego. Dowódca plutonu, starszy chorąży Albert Drewin, o swoich podwładnych wypowiada się w samych superlatywach. "Są odpowiedzialni i zdyscyplinowani” - podkreśla chorąży. Już niedługo elewi przystąpią do egzaminu końcowego po szkoleniu podstawowym, a następnie rozpoczną szkolenie specjalistyczne, w trakcie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne wymagane dla określonych specjalności wojskowych. Jak sami przyznają, służbę przygotowawczą traktują jako pierwszy etap służby wojskowej i w przyszłości zamierzają zostać żołnierzami zawodowymi. Marzą o kontynuowaniu kariery zawodniczej i służbie w Grupie Sportowej Wojsk Lądowych.