4 stycznia 2012
Informacja dla konsumentów poszkodowanych przez BRE BANK S.A.

W związku z toczącym się przed Sądem Okręgowym w Łodzi w sprawie z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie, jako reprezentanta grupy, o ustalenie odpowiedzialności BRE Banku S.A. za nienależyte wykonanie umowy, przedstawiamy poniższą informację.

W dniu 28 grudnia 2011 r. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał postanowienie o zarządzeniu ogłoszenia o wszczęciu postępowania grupowego. Postanowieniem tym, Sąd ustalił treść ogłoszenia, jakie zostanie zamieszczone we wtorkowym wydaniu Gazety Wyborczej w części Komunikaty -ogłoszenie ukaże się w jeden z wtorków stycznia 2012 r.

W ciągu 2 miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia istnieje możliwość przystąpienia do grupy nowych członków – obecnie grupa liczy 894 osoby ze wszystkich stron Polski.

Konsumenci zainteresowani sprawą BRE Banku S.A. więcej informacji uzyskają na stronie www.konsument.um.warszawa.pl, a także drogą mailową - konsument@um.warszawa.pl

Poniżej treść ogłoszenia ustalona przez Sąd:

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego.

Przed Sądem Okręgowym w Łodzi w II Wydziale Cywilnym wszczęte zostało postępowanie grupowe, w trybie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. nr 7 z 2010 r. poz.44) z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie przeciwko BRE Bankowi Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie, sygnatura akt II C 1693/10.

Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie jako reprezentant grupy wniósł o ustalenie przez Sąd, że pozwany BRE Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą, wynikającą z nienależytego wykonywania umów, polegającego na pobieraniu w okresie od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 28 lutego 2010 r., wyższych kwot tytułem oprocentowania kredytu, niż pobierałby, gdyby wykonywał swoje zobowiązanie w sposób należyty, w odniesieniu do konsumentów, których zawarte w latach 2005 - 2006 umowy o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych, waloryzowane kursem franka szwajcarskiego, zawierały zapis:
„Zmiana wysokości oprocentowania kredytu może nastąpić w przypadku zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku
pieniężnego i kapitałowego kraju (lub krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą waloryzacji."

Każda osoba, której roszczenie może być objęte tym powództwem grupowym, może przystąpić do sprawy, składając pisemne oświadczenie o przystąpieniu do grupy w nieprzekraczalnym terminie dwóch miesięcy od daty ukazania się tego ogłoszenia i przesłania go do reprezentanta grupy - Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie, adres do doręczeń Kancelaria „Wierzbowski
Eversheds" spółka komandytowa 00-041 Warszawa, ul. Jasna 14/16A. Gotowy wzór oświadczenia o przystąpieniu do grupy dostępny jest na stronie internetowej www.eversheds.pl.

Przystąpienie do grupy po upływie powyższego terminu jest niedopuszczalne. Złożenie oświadczenia o przystąpieniu do grupy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na pełnienie funkcji reprezentanta grupy przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie oraz na zasady wynagradzania pełnomocnika. Na wynagrodzenie pełnomocnika od każdego
członka grupy składa się kwota 2.515,35,-zł brutto tytułem wynagrodzenia za postępowanie w pierwszej instancji i kwota 1.900,35,-zł brutto za postępowanie w drugiej instancji, o ile dojdzie do postępowania w drugiej instancji.

Prawomocny wyrok ma skutek wobec wszystkich członków grupy, to jest osób, które przed upływem terminu wskazanego w tym ogłoszeniu prześlą podpisane oświadczenie o przystąpieniu do grupy i zostaną uwzględnione w postanowieniu sądu określającym skład grupy.