22 listopada 2012
Batalii o „janosikowe” ciąg dalszy

We wczorajszym wydaniu dziennika „Gazeta Prawna” ukazał się artykuł poświęcony zmianom zasad naliczania subwencji równoważącej zwanej potocznie "janosikowym". Swoje stanowisko w tej sprawie, na łamach gazety, zaprezentował starosta Jan Grabiec. Janosikowe polega na przekazaniu znacznej części dochodów bogatszych samorządów na rzecz tych biedniejszych. To tylko jednak teoria, która niewiele ma wspólnego z praktyką. Zdecydowana większość środków wędruje do miast na prawach powiatu, gdzie dochód na mieszkańca jest stosunkowo wysoki.

Niekorzystne zapisy ustawy, dotyczące naliczania subwencji równoważącej próbują od kilku miesięcy zmienić włodarze samorządowi zrzeszeni w Koalicji Powiatów. Wielokrotnie spotykali się oni z posłami, wyjaśniając praktyczne skutki funkcjonowania przepisów. Niestety bezskutecznie. Ani w lipcu, ani w sierpniu sejm nie uchwalił postulowanej przez nich nowelizacji. Jest jeszcze jednak nadzieja w Trybunale Konstytucyjnym, który na posiedzeniu 4 grudnia rozpozna połączone wnioski Rady m.st. Warszawy oraz Rady Miasta Krakowa w sprawie zgodności z konstytucją zapisów ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wyrok Trybunału jest szczególnie istotny w obecnej sytuacji finansowej samorządów, którym coraz trudniej zbilansować wydatki z dochodami bieżącymi, nie wspominając już o realizacji jakiegokolwiek programu inwestycyjnego.

Źródło; Gazeta Prawna