5 października 2011
Pożar w Bistypie - Komunikat dla mieszkańców

Trwa akcja gaszenia pożaru, który wybuchł dziś w godzinach przedpołudniowych na terenie firmy Bistyp Polindus w Legionowie. Nie ma zagrożenia rozprzestrzenieniem się ognia na okoliczne budynki.

Foto

Obecnie akcją ratowniczą dowodzi Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Udział w niej biorą jednostki Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Legionowa, jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu legionowskiego oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej pozostające w dyspozycji Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski zadysponował podległymi mu służbami, w szczególności państwową inspekcją sanitarną (sanepid) oraz zespołem ratownictwa chemicznego. Ten ostatni jest już w drodze na miejsce pożaru.

Foto

W związku z pożarem ewakuowano pracowników sąsiadującego z firmą Bistyp Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych (ok. 50 osób). Ponadto zarządzono ewakuację trzech szkół - dwóch z terenu gminy Wieliszew i jednej z Legionowa. W pożarze lekko rannych zostało 4 pracowników firmy, na terenie której wybuchł pożar.

W obecnej sytuacji nie ma zagrożenia rozprzestrzenianiem się ognia poza teren hal magazynowych firmy Bistyp Polindus. Ze względów bezpieczeństwa prosimy mieszkańców o unikanie przebywania na terenach zadymionych oraz szczelne zamknięcie okien. W związku z kierunkiem wiatru zadymieniem są potencjalnie zagrożone miejscowości Łajski i Michałów Reginów w gminie Wieliszew, osiedle Piaski w Legionowie, miejscowości Józefów, Nieporęt i Zegrze w gminie Nieporęt.
O skali zagrożenia poinformujemy po uzyskaniu wyników badań chemicznych.