26 września 2011
Finanse samorządowe w Trybunale Konstytucyjnym

„Finanse komunalne a Konstytucja” to tytuł konferencji, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez Trybunał Konstytucyjny i Uczelnie Łazarskiego.

Przez dwa dni (22 – 23.09.) w głównej sali obrad TK dyskutowano o problemach finansów komunalnych. Ideą konferencji było zderzenie spojrzenia środowisk samorządowych i akademickich na prawne, a zwłaszcza prawnokonstytucyjne problemy związane z tym zagadnieniem. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Andrzej Rzepliński – Prezes TK, Andrzej Porawski – Dyrektor Związku Miast Polskich i Ryszard Grobelny – Prezydent Poznania.

Foto
Jan Grabiec mówił o doświadczeniach powiatów związanych z systemem wyrównywania dochodów

W panelu na temat systemu wyrównywania dochodów jednostek samorządu terytorialnego wysłuchać można było również wystąpienia starosty legionowskiego Jana Grabca, który mówił o systemie wyrównywania dochodów na bazie doświadczeń samorządów powiatowych.

W dyskusjach podczas kolejnych sesji konferencji, jak również w kuluarach, panowała zgoda co do tego, że sama idea wyrównywania dochodów jest słuszna, niemniej sam system wymaga wielu zmian i poprawek.