23 września 2011
Niebo nowych możliwości

Wszystko wskazuje na to, że już w II kwartale 2012 r. zostanie oddany do użytku port lotniczy Modlinie. O tym jak dużą szansę dla rozwoju Mazowsza stanowi jego uruchomienie dyskutowano dziś w Nowym Dworze Mazowieckim.

Konferencja zorganizowana przez Zarząd Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin oraz Miasto Nowy Dwór Mazowiecki miała na celu zaprezentowanie postępów w pracach związanych z budową nowego portu, który będzie stanowił lotnisko uzupełniające wobec portu im. F. Chopina w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in.: pan Andrzej Halicki Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Wiceminister Obrony Narodowej pan Marcin Idzik, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego pan Marcin Kierwiński oraz Anna Aksamit dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.

Budowa lotniska, obsługującego w głównej mierze międzynarodowe oraz krajowe przewozy pomiędzy portami regionalnymi będzie ogromnym impulsem prorozwojowym. Szacuje się, że milion obsłużonych pasażerów generuje około 1500 nowych miejsc pracy. Na ten aspekt zwróciła uwagę pani Aksamit, która wiąże z uruchomieniem portu ogromne nadzieje. Dla niej realizacja tak dużej inwestycji oznacza aktywizację małej i średniej przedsiębiorczości, a tym samym znaczące obniżenie stopy bezrobocia w Powiecie legionowskim.

Obecnie na terenie, którego właścicielem jest Agencja Mienia Wojskowego, prowadzonych jest szereg prac. Oprócz budowy terminala oraz drogi startowej, realizowana jest budowa dróg dojazdowych i parkingów, a także prowadzone są remonty istniejących budynków zaadaptowanych na potrzeby biurowe.

Foto
Prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem

Miejmy nadzieję, że już wkrótce, gdy będziemy myśleć o wakacyjnych wojażach docelowym portem, obsługującym czarterowy ruch pasażerski, stanie się dla nas właśnie Modlin, do którego dojechać znacznie łatwiej niż do zakorkowanego i zatłoczonego Okęcia.

Foto
Lotnisko w Modlinie dla uczestników konferencji jest szansą wielopłaszczyznowego rozwoju całej aglomeracji północnego Mazowsza