6 marca 2013
Krwiodawcy na wagę złota

Od stycznia, podczas otwartych akcji krwiodawstwa na terenie powiatu oddaliśmy 112 litrów krwi. Nadal jest ona bardzo potrzebna. Pokażmy, ze potrafimy dać cząstkę siebie innym.

Krew to bezcenny dar życia. Pomimo ogromnego postępu technologicznego, nie udało się wynaleźć czegoś, co ją zastąpi. Dlatego też ofiarność honorowych dawców krwi ma ogromne znaczenie dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Podczas ubiegłorocznych 25 otwartych akcji honorowego krwiodawstwa pozyskano 605 930 ml krwi.

W tym roku Powiat Legionowski aktywnie włączył się we współpracę z Legionowskim Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wspólnie udało nam się przeprowadzić szereg akcji promujących zdrowie i ideę krwiodawstwa.

Zostały między innymi zorganizowane dwa konkursy.
W pierwszym z nich, pt. "Czas na Twoją krew", adresowanym do honorowych dawców, wzięło udział 138 krwiodawców.

Drugi konkurs, plastyczny, cieszył się zainteresowaniem ponad 120 uczniów z naszego powiatu.

Ambulans do pobierania krwi zawitał do nas siedem razy a krew w nim oddało 236 osób. Pobrano w ten sposób 112 litrów krwi. Organizowane były też prelekcje i prezentacje dla uczniów połączone z nauką pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w Zespole Szkolno - Przedszkolnym
im. Legionów Polskich w Legionowie

Uczniowie ze Szkoły Podstwowej w Olszewnicy Starej uczestniczyli w prelekcji nt. honorowego krwiodawstwa

Dar krwi tkwi w każdym z nas, a pomoc bliźniemu w potrzebie nie wymaga wcale wielkiego poświęcenia.

Wystarczy tylko:
- mieć skończone 18 lat,
- posiadać ważny dowód osobisty
- być zdrowym
- zgłosić się do punktu poboru krwi w ambulansie

Najbliższe akcje honorowego krwiodawstwa na terenie naszego powiatu odbędą się:

9 marca - przy Ratuszu Miejskim w Legionowie

12 marca - przy Zespole Szkół w Wieliszewie, Liceum Ogólnokształcącym w Komornicy ul. Nasielska 7

14 marca - przy jednostce wojskowej w Zegrzu na ul. Juzistek

21 marca - przy Ratuszu Miejskim w Legionowie
Ambulans będzie czekał na chętnych w godz. 9.00 - 13.30. Serdecznie zapraszamy.

Wierzymy, że współpraca Starostwa z Legionowskim PCK zaowocuje dalszymi pomysłami na ciekawe promowanie zdrowia a kolejne wizyty ambulansu sprawią, że w powiecie legionowskim pobity zostanie ubiegłoroczny rekord oddanej krwi.