4 kwietnia 2013
Sprawdź swoją umowę na odbiór odpadów

Od 1 lipca br ruszy nowy system gospodarki odpadami. Warto sprawdzić umowę, na podstawie której śmieci były odbierane od nas do tej pory. W wielu wypadkach trzeba ją wypowiedzieć.

Zgodnie z nowymi zasadami gmina stanie się właścicielem odpadów wytwarzanych na jej terenie i będzie musiała zapewnić ich odbiór i zagospodarowanie. Będziemy za to ponosić na jej rzecz obowiązkowe opłaty. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy będą uiszczać opłatę wynikająca ze stawki podstawowej, określonej przez gminę, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni obowiązkowo zapłacą mniej. Dzięki temu „oszczędnym” przestanie „opłacać się” porzucanie odpadów na dzikich wysypiskach lub spalanie ich w piecach.

Wywozem śmieci zajmie się firma wybrana przez gminę w drodze przetargu. Do tego czasu warto rozważyć wypowiedzenie umowy z firmą, która dotychczas odbierała odpady komunalne z nieruchomości. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z trybem i warunkami wypowiedzenia aktualnej umowy, tak aby mieć czas na jej ewentualne rozwiązanie. Możemy też pozostawić dotychczasową umowę bez rozwiązywania jej, jednakże nie zwolni nas to z obowiązku uiszczania na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Więcej o zmianach w systemie gospodarowania odpadami: http://naszesmieci.mos.gov.pl/

źródło: www.mos.gov.pl