5 kwietnia 2013
Ambasador w powiecie

Ivan Del Vechio, ambasador Chorwacji w Polsce, gościł wczoraj w Powiecie Legionowskim.

Dyplomatę najbardziej interesowały sprawy związane z funkcjonowaniem samorządu oraz pozyskiwaniem środków finansowych z Unii Europejskiej.

Rano ambasador zawitał do Urzędu Miasta Legionowo, gdzie spotkał się z prezydentem Romanem Smogorzewskim oraz starostą Janem Grabcem. Z dużym zainteresowaniem wysłuchał informacji o obowiązkach i prawach gmin oraz sposobach zdobywania pieniędzy z UE (Chorwacja od 1 lipca stanie się członkiem Unii). Zwiedził także jeden ze sztandarowych obiektów powstałych w dużej części za pieniądze zewnętrzne, czyli Arenę Legionowo.

W południe ambasador odwiedził Starostwo Powiatowe w Legionowie. Starosta Jan Grabiec przybliżył mu funkcjonowanie samorządu powiatowego oraz podał garść informacji o powiecie. Ivan Del Vechio chciał wiedzieć, jakie są zależności w funkcjonowaniu samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Zadał wiele pytań dotyczących współpracy między samorządami, z ciekawością konstatując, że powiat jest struktura niezależną, samorządową i o wyborach jego władz decydują mieszkańcy, wybierając swoich radnych.

Tak, jak w Urzędzie Miasta Legionowo, tak i w starostwie duże zainteresowanie gościa wzbudziła kwestia pozyskiwania środków z UE. Szczególną ciekawość wzbudziła w nim kwestia szkolnictwa zawodowego, szkolenia nauczycieli i środków zewnętrznych, jakie pozyskuje powiat na oświatę. Ivan Del Vechio sporo dowiedział się także o Jeziorze Zegrzyńskim i działaniach promujących turystykę, podejmowanych przez powiat. Podzielił się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Ambasador zadeklarował pomoc w nawiązaniu kontaktów z samorządami, które mają podobne doświadczenia, co my. Podkreślił, że nie tylko Polacy mogą się sporo nauczyć, jeśli chodzi o promowanie turystyki od Chorwatów, ale także mieszkańcy Bałkanów sporo powinni skorzystać na wymianie doświadczeń, np. ucząc się jak przygotowywać ofertę turystyczną poza sezonem letnim. Wtedy w Chorwacji zamykana jest połowa hoteli, a dobre przygotowanie oferty jesienno-zimowej pozwoli na odwrócenie tej tendencji.

Zaangażowanie, chęć współpracy, nauki oraz konkretne podejście do wszystkich działań to cechy wyróżniające ambasadora. Można być pewnym, że wizyta zaowocuje dobrą współpracą z chorwackimi przyjaciółmi.

Ivan Del Vechio
Ur. 6 marca 1950 r w Pożedze.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu w Rijece oraz zarządzanie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Osijeku. Po studiach pracował w przedsiębiorstwie "Plamen" w rodzinnym mieście jako inżynier konstruktor i menadżer, następnie był m.in. nauczycielem w technikum w Pożedze.

W czasie tzw. wojny ojczyźnianej walczył w 123. Pożeskiej Brygadzie. w randze pułkownika, następnie pracuje jako zastępca komendanta Centrum ds. Wychowania i Szkolenia Żołnierzy w Požedze a potem komendanta garnizonu Požega.

Od roku 1995 przebywał w Zagrzebiu, gdzie pracował w Departamencie Szkolenia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji nad wprowadzaniem nowej doktryny szkolenia w Wojsku Chorwackim; równolegle skończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną.

1998 r. - mianowany Attaché Wojskowym Republiki Chorwacji w Austrii i Szwajcarii oraz radcą wojskowym w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Chorwacji przy OBWE w Wiedniu
Od 2000 pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego Rządowej Komisji ds. Bezpieczeństwa, a od 2003 do 2008 misję ambasadora w Izraelu.

16 stycznia 2009 r. - mianowany Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ambasadorem Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej .