8 kwietnia 2013
Egzaminy w Legionowie?

Sejm przyjął projekt ustawy, która umożliwia przystąpienie do egzaminu w miastach nie posiadających praw powiatu.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, marszałkowie województw uzyskają możliwość tworzenia punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich, a nie tylko tych posiadających prawa powiatu. Za takim rozwiązaniem opowiedział się w piątkowym głosowaniu Sejm, teraz nowela trafi do Senatu.

W Polsce występuje najbardziej scentralizowany dostęp do punktu egzaminacyjnego - jeden punkt obsługuje 700 tys. mieszkańców. W Wielkiej Brytanii na jeden ośrodek przypada 150 tys. osób, a w Irlandii zaledwie 90 tys. mieszkańców. W Niemczech (mających o wiele niższy poziom wypadkowości niż Polska) nie ma w ogóle WORD-ów, a egzaminy zdaje się w kilku tysiącach rozrzuconych w różnych miejscowościach szkołach nauki jazdy.

Projekt ustawy nie zakłada tworzenia nowych WORD-ów wraz z dyrekcją i rozbudowaną administracją. Będą mogły powstać jedynie punkty egzaminacyjne - niezbędne do zdawania egzaminu. Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez Senat, to marszałkowie województw decydować będą o tym, gdzie umiejscowić punkty egzaminacyjne.

Źródło: samorzad.pap.pl