1 sierpnia 2011
Gościliśmy młodzież z Brasławia

Blisko trzydzieścioro dzieci i młodzieży z Białorusi spędziło 10 dni na terenie powiatu legionowskiego w ramach akcji "Lato z Polską”.

Organizatorem ich pobytu w CSK Jachranka na terenie gminy Serock w okresie od 19 do 28 lipca br. był Powiat Legionowski w porozumieniu ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Uczestnicy, dzieci i młodzież w wieku od 10 do 16 lat, pochodzą z polskich rodzin zamieszkujących Brasław i okolice. Grupa została przywitana przez Janusza Kubickiego - Członka Zarządu Powiatu Legionowskiego oraz Władysława Krawczuka - Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Brasławian.

Foto

Dla umilenia pobytu pracownicy Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie zapewnili gościom szereg atrakcji. W pierwszych dniach zwiedzali Serock i spotkali się z władzami samorządowymi miasta.

Grupa polonijna przy Grodzisku w Serocku

Rejs statkiem po jez. Zegrzyńskim

Foto
Z ratownikami Legionowskiego WOPR-u.

Atrakcją był również rejs statkiem „Albatros” po Jeziorze Zegrzyńskim. Zorganizowaliśmy dla nich również wycieczkę do Warszawy, gdzie grupa obowiązkowo zwiedziła Zamek Królewski i Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Muzeum Fryderyka Chopina oraz Centrum Nauki „Kopernik”. W trakcie pobytu dzieci odwiedziły także inne ciekawe miejsca na Mazowszu takie, jak park i dworek w Żelazowej Woli, Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, Sanktuarium w Niepokalanowie oraz zabytki Pułtuska, m.in. Dom Polonii.
W niedzielę grupa uczestniczyła we Mszy Św. w serockim kościele. Na zaproszenie rodzin z gminy Serock, młodzież miała możliwość gościć na obiedzie w polskich domach. Pogodny wieczór umiliła im młodzież z Janówka. Nie obyło się bez rozrywek, zorganizowaliśmy dyskotekę, projekcję filmów w ośrodku, wizytę w kinie i szaleństwa w wodzie na basenie w Nowym Dworze Mazowieckim oraz zabawę w parku linowym w Józefowie. Wspólnie z ratownikami Legionowskiego WOPR-u zorganizowaliśmy również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i korzystania ze sprzętu ratunkowego.

Foto

Ostatniego dnia pobytu gości pożegnali przedstawiciele organizatorów: Janusz Kubicki, Władysław Krawczuk oraz Artur Borkowski – Sekretarz Powiatu Legionowskiego. Na pamiątkę pobytu w Polsce uczestnicy otrzymali upominki promujące powiat legionowski, książki – albumy o Warszawie, dzieje Polski, encyklopedie szkolne, a także koszulki i czepki pływackie z logo powiatu oraz słodycze. Grupa polonijna z Białorusi na zabawie pożegnalnej zaprezentowała fragmenty utworu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz", wiersz Wł. Bełza "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego" oraz J. Tuwima "Warszawa". Odśpiewano wspólnie "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina" oraz odtańczono poloneza.

Przyjazd ten był dla nich bardzo ważnym doświadczeniem życiowym, lekcją polskiej historii i kultury. Dał możliwość poszerzania wiedzy o korzeniach, tradycji i zwyczajach panujących w kraju, z którego się wywodzą. Z pewnością wyjazd ten na długo zapadnie w ich pamięć, a uzupełniona o wspomnienia wiedza o Polsce zostanie przekazana przyszłym pokoleniom.

Podziękowania dla:
- władz Miasta i Gminy Serock, za przyjęcie grupy w urzędzie oraz zorganizowanie wycieczki po Serocku i rejsu statkiem po Narwi,
- rodzin, które gościły grupę w swoich domach oraz dla Artura Borkowskiego, który był głównym organizatorem pobytu grupy oraz ich opiekunów u rodzin w niedzielę,
- młodzieży z Serocka, Janówka i Krubina, przede wszystkim Oli Waliszkiewicz, Paulinie Zalewskiej, Kamilowi Rafalskiemu, za zorganizowanie pogodnych wieczorów i wspólną zabawę,
- ratowników Legionowskiego WOPR-u, za nieodpłatne zajęcia z pierwszej pomocy,
- nauczycieli LO im. Konopnickiej w Legionowie, PZSP w Legionowie, PZSP w Serocku, którzy jako wolontariusze pomogli w opiece, w szczególności Irenie Żelichowskiej, Elżbiecie Pietrzak, Jarosławowi Czyżewskiemu, Annie Gogolewskiej, Barbarze Chudolińskiej, Jolancie Magda, Iwonie Lewandowskiej, Jolancie Bandurskiej, Małgorzacie Piwowarczyk,
- Anny Żołnierzak z Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie, za ciekawy program i opiekę podczas całego pobytu gości z Białorusi w Polsce.