22 maja 2013
Zaproszeni do malowania

Legionowo dawno nie widziało takiego wydarzenia. W sobotni ranek przed ratuszem w Legionowie  rozpoczął się II Plener malarski „Chodź pomaluj mój świat”.

Przy sztalugach z pędzelkami w ręku stanęło 44 laureatów II Przeglądu Twórczości organizowanego w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Ich znajomi i rodziny zapełnili dziedziniec i wspierali dokonania swoich bliskich. Nad przebiegiem artystycznym przedsięwzięcia czuwało dziesięciu artystów malarzy. Zaproszenie na tę imprezę to szczególne wyróżnienie, nagroda za dokonania artystyczne zaprezentowane na wcześniejszym przeglądzie.

Ten plener malarski - mówił dyrektor MOK w Legionowie Andrzej Sobierajski- ma otwarty charakter. Pośrodku dziedzińca ustawiliśmy stoły, a na nich narzędzia do malowania, rysowania oraz kartony, aby przechodzące obok ratusza osoby mogły się przyłączyć i wziąć udział w tym wydarzeniu. Wielu skorzystało z naszego zaproszenia. Inni mogli z boku przyjrzeć się pracy twórczej naszych artystów- dodał rozmówca.

Podczas pleneru zawodowi artyści dzielili się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami pleneru. Dla niektórych malarzy jest to nowe doświadczenie, nigdy przedtem nie współpracowali z osobami niepełnosprawnymi. Muszą nauczyć się jasnej czytelnej komunikacji i nawiązać nić porozumienia z członkami swojej grupy, a także przekazać swoje sugestie, nakreślić temat, poruszyć kwestie techniki. Ponadto czuwać nad całością tworzenia. Obie strony wywiązały się z postawionych im zadań znakomicie. Powstało mnóstwo przepełnionych kolorami obrazów.

Władze powiatu i miasta zadbały, aby wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali pamiątkowe dyplomy, a opiekunowie artystyczni grup podziękowania i prezent.

Plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat” to spotkanie wielu środowisk powiatu legionowskiego. Jest to dobra metoda przybliżania społeczności lokalnej grup osób niepełnosprawnych i budowania dla nich przyjaznej atmosfery. Dla nich samych jest to olbrzymie wyzwanie. Tworzą w nietypowych dla siebie warunkach - poza pracownią, wśród nowych ludzi i w nieznanym dla wielu otoczeniu. Muszą stawić czoła własnym lękom.

Prace, które powstały podczas pleneru zostaną zaprezentowane  w nietypowym miejscu - w hali sportowej Arena Legionowo. Obrazy obejrzą nie tylko sportowcy biorący udział w różnych zawodach, ale też kibice i uczestnicy Powiatowej Paraolimpiady i Dni Legionowa.

Plener ten, jak i inne imprezy organizowane w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych to efekt doskonałej współpracy władz lokalnych i instytucji, zaangażowania wielu osób dla dobra tych którzy potrzebują wsparcia i na nie całkowicie zasługują. Plener od strony organizacyjnej przygotował MOK w Legionowie, materiały dla malujących zakupiłoPCPR w Legionowie. Organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych są:

• MOK Legionowo
  • Fundacja „Promień Słońca”,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie
  • Powiatowy Zespół Szkół I Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II,
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legionowie,
  • Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie

Patronami Dni Osób Niepełnosprawnych są Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec i Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa, LTV oraz radio Hobby.

Jerzy Jastrzębski