5 czerwca 2013
Safa, capka, zabka...

Dla małych mieszkańców naszego powiatu zorganizowaliśmy badania logopedyczno-psychologiczne, które pomogą rodzicom rozpoznać nieprawidłowości rozwojowe u dzieci. Warto z nich skorzystać.

Decyzja o wizycie u logopedy i psychologa bywa często odkładana z powodu panującego przekonania, że dziecko wyrośnie lub samo się nauczy. Pacjenci trafiają do specjalistów zbyt późno, co w konsekwencji wydłuża czas terapii.

Logopeda może rozpocząć pracę już z niemowlakiem jeśli zauważy nieprawidłowości w sposobach oddychania, ssania czy połykania. U rocznego dziecka zaniepokoi go brak znajomości kilku słów, a u dwulatka nieumiejętność budowania zdań. Trzylatek powinien tworzyć dłuższe wypowiedzi i znać ok.1000 słów. W jego mowie powinny wykształcić się samogłoski oraz spółgłoski:p,b,m,n,ń,w,f,t,d,k,g,l,j, ł,ś,ź,ć,dź. Czterolatek dodatkowo wybrzmiewa:s,z,c,dz, a pięciolatek:sz,ż,cz,dż oraz r. Mowa sześciolatka winna być w pełni ukształtowana, a opóźnienia w pojawianiu się poszczególnych etapów związane z indywidualnym rozwojem dziecka nie powinny przekraczać sześciu miesięcy.

Dokładnej oceny rozwoju motorycznego, intelektualnego czy emocjonalnego może dokonać psycholog. Zwróćmy się do niego o pomoc, jeśli zauważymy, iż dziecko nie lubi być brane na ręce i przytulane, unika kontaktu wzrokowego, nie odwzajemnia uśmiechu, często płacze i jest niespokojne bez wyraźnej przyczyny, nie interesuje się zabawkami lub nie bawi się nimi tak, jak inne dzieci w tym samym wieku, ma osłabione lub wzmożone napięcie mięśniowe, a jego rozwój ruchowy przebiega wolniej niż u rówieśników. Do psychologa możemy wybrać się również ze względów czysto poznawczych, by poznać mocne i słabsze strony naszych pociech i dowiedzieć się, jak je rozwijać.

W ramach Powiatowego Programu Promocji Zdrowia dla małych mieszkańców powiatu legionowskiego zostały zorganizowane badania logopedyczno-psychologiczne, które pomogą rodzicom rozpoznać nieprawidłowości rozwojowe u dzieci i wcześnie na nie zareagować. Odbywać się one będą w Centrum Terapeutycznym AD DICTUM w Legionowie przy ul. Kordeckiego 18, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu pod nr 609 007 249.

Neurologopeda Edyta Piwnicka-Panfil

Centrum Terapeutyczne Ad Dictum