14 czerwca 2013
Mistrz udzielania pierwszej pomocy

Pod koniec maja br. Rafał Ferenc, uczeń Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie zajął pierwsze miejsce w  XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Trzy dni w Ośrodku Szkoleniowym PCK w Zgierzu trwały zmagania uczestników ostatniego z trzech etapów olimpiady. Uczestnicy gromadzili punkty podczas testu pisemnego, praktycznego sprawdzianu umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz indywidualnych prezentacji, wcześniej zrealizowanych projektów prozdrowotnych.

Komisja oceniająca jako najlepszy w kategorii gimnazjalnej uznała projekt Rafała Ferenca, ucznia jednego z powiatowych gimnazjów pt. "Szkodliwość napojów energetyzujących".
W swojej pracy chciałem pokazać, jak niebezpieczne są takie napoje dla nas, młodych ludzi. Mało kto wie, jakie skutki mogą wywołać energy drinki – mówi Rafał Ferenc. Z badań, jakie przeprowadziłem wśród moich kolegów wynika, że co dziesiąty uczeń ukrywa przed swoimi rodzicami to, że pije napoje energetyzujące - podkreśla autor wyróżnionej pracy i dodaje, że najważniejsza jest edukacja, szczególnie uczniów podstawówek, którzy coraz częściej sięgają po tego typu napoje.

Program pozwolił poznać uczestników i ich możliwości w zakresie praktycznych umiejętności związane z niesieniem pomocy poszkodowanym, ale też zdolności prezentacyjne i sposób funkcjonowania w uczestników w grupie.
Dzięki temu mamy pewność, że Olimpiada wyróżnia najlepszych z najlepszych, młodych liderów w zakresie promocji zdrowego stylu życia – mówi Elżbieta Tymczewska, koordynatorka tegorocznej edycji Olimpiady.

Niełatwo było dotrzeć do finału: na wszystkich szczeblach tegorocznej edycji (szkolnym, rejonowym i okręgowym) rywalizowało w sumie 36 886 uczniów z 1854 szkół. Zaledwie 16 uczestników w kategorii gimnazjalnej i tyleż samo w kategorii ponadgimnazjalnej dostało się do finału.

Obecny na zakończeniu Marek Posobkiewicz wskazał, jak ważne są akcje prozdrowotne prowadzone w lokalnych środowiskach: Dzięki nim możemy być spokojni o przyszłość i zdrowie następnych pokoleń – powiedział podczas zamknięcia Olimpiady.