19 czerwca 2013
Senator o rozwoju wsi

Działalność Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, fundusze sołeckie, możliwości pozyskiwania środków na rozwój wsi to tematy, jakie były poruszane na wczorajszym spotkaniu w starostwie.

Na zaproszenie senator Anny Aksamit oraz Starosty Legionowskiego Jana Grabca z sołtysami i samorządowcami z powiatu legionowskiego spotkał się wczoraj senator Ireneusz Niewiarowski - Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów i wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP. W auli Starostwa Powiatowego w Legionowie zebrało się kilkadziesiąt osób, które z zainteresowaniem wysłuchały prelekcji senatora Niewiarowskiego.

Prezes KSS szeroko mówił o roli stowarzyszenia w rozwoju wsi, jako platformie wymiany doświadczeń między sołtysami z różnych zakątków Polski. Podkreślał również zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły, jeśli chodzi o możliwości decydowania lokalnych społeczności o rozwoju swojej miejscowości. Mówił o powstawaniu sołectw w większości gmin wiejskich, o uchwalaniu ich statutów i, co niezwykle istotne, o wydzielaniu w budżetach gminy funduszów sołeckich.

Gościem senator Anny Aksamit była również Maja Winiarska-Czajkowska, sekretarz Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, która opowiedziała zebranym o lokalnych inicjatywach, jakie podejmują mieszkańcy sołectwa Opypy.

Sołtysi i samorządowcy z naszego powiatu uznali spotkanie za niezwykle inspirujące, pokazujące możliwości, po które mogą sięgnąć.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/konferencja_rozwoj_wsi{/gallery}