3 czerwca 2013
Święto Gminy Wieliszew
Defilada Talentów, pokazy konkursowe na scenie i wyjątkowe stoiska przygotowane przez sołectwa, przedszkola, szkoły oraz stowarzyszenia- to wszystko w ten jeden dzień w roku i dla naszych mieszkańców.

Mszą świętą celebrowaną przez proboszcza parafii Przemienia Pańskiego w Wieliszewie rozpoczęło się świętowanie w Gminie Wieliszew. Po uroczystościach kościelnych, spod OSP Wieliszew ruszyła Defilada Talentów, która okazała się jeszcze barwniejsza i bardziej widowiskowa niż zeszłoroczna. Defiladę poprowadzili: Michał Baum i Katarzyna Wojtasiewicz z sekcji Heron Team Kalorik. W tym wielobarwnym korowodzie brało udział ponad 30 organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju Gminy. Niesiono sztandary i transparenty, ale najważniejszym i najbardziej ozdabiającym elementem były uśmiechy na buziach dzieci, które z radością machały i pozdrawiały mieszkańców Gminy. Dwie urocze ośmiolatki z Janówka, zapytane, co myślą o takiej wyjątkowej defiladzie, zgodnie odpowiedziały że: „czują się jak bardzo ważne osoby i to jest bardzo fajne święto”. Bardzo ważnymi gośćmi byli mieszkańcy z gmin partnerskich, którzy przyjechali w ramach realizacji międzynarodowego projektu WILL. Nadało to Świętu Gminy szczególny wymiar, a zagraniczni przyjaciele Wieliszewa przyznali, że tak zorganizowana defilada stawia gminę w gronie prawdziwych profesjonalistów, zaznaczyli również, że w ich kraju takie pochody są tradycją nie kilkuletnią, ale sięgającą kilkudziesięciu a nawet kilkuset lat.

Po przejściu na boisko przy hali sportowej wszystkich uczestników Święta przywitał serdecznie Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki i przypomniał, że to wydarzenie nie jest dla samorządowców, a dla mieszkańców i jest zachwycony tym, że w naszej małej ojczyźnie jest tylu znakomitych i zdolnych ludzi.

Kolejnym bardzo ważnym punktem programu Święta Gminy było odznaczenie Honorowych Obywateli Gminy Wieliszew. Za wybitne zasługi gen. Stanisław Mandykowski, Ryszard Gubała, Józef Lemański oraz Jerzy Cieśliński otrzymali medale oraz legitymacje. Wójt Gminy Wieliszew przeczytał uzasadnienia do uchwał, które to wraz z legitymacjami przedstawił wszystkim obecnym przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak. Po przemówieniach i podziękowaniach za obecność, oraz trud włożony w przygotowania stoisk promocyjnych, rozpoczęła się zabawa przygotowana dla wszystkich gości.

Odbyły się prezentacje konkursowe, występy orkiestry z Łajsk, pokaz zespołu tańca ludowego Promyki. Bardzo miłym i wyjątkowym akcentem artystycznym był pokaz tańczących na wietrze flag przygotowany przez grupę z Włoch oraz wokalno-taneczny występ grupy z Cypru. Włosi postawili na rockowa nutę i zagrali covery, które porwały publiczność do tańca. Równie wyjątkowo zaprezentowała się Angela Gerłowska, dziewczyna obdarzona wyjątkowym i silnym głosem, oraz Pawilon 4 – młodzi, zdolni chłopcy, w sercach których bije prawdziwy punk!

Na zakończenie Święta Gminy zagrały „Pędzące Jaguary”, niestety główna gwiazda wieczoru Monika Brodka, ze względu na oberwanie chmury i potężną burzę, musiała odwołać swój występ. Miłym akcentem było to, że wyszła do publiczności i obiecała że pojawi się w Wieliszewie z obiecanym koncertem.

Trzecim obok Gminy Wieliszew i Ośrodka Kultury w Wieliszewie organizatorem tegorocznych obchodów był Powiat Legionowski. Święto Gminy Wieliszew wsparli również sponsorzy, a byli nimi: GAZ SYSTEM S.A. oraz marka Królewskie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Gazeta Wieliszewska, portal wolnasobota.pl oraz legio24.pl

Źródło: wieliszew.pl