20 sierpnia 2013
Przegląd Piosenki Wojska Polskiego „Zegrze 2013"

Występy 30 solistów oraz 11 zespołów wokalnych, a także 7 recitali wysłuchali i obejrzeli widzowie X Jubileuszowego Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego „Zegrze 2013”.

Koncerty konkursowe odbywały się w Ośrodku Kultury w Serocku w dniach 12 - 13 sierpnia, gdzie zaprezentowali się wyłonieni w trakcie eliminacji wykonawcy  w trzech kategoriach: soliści, zespoły wokalne oraz recital.

Prezentacjom przysłuchiwała się Rada Artystyczna w składzie: ppłk dr Paweł Lewandowski (przewodniczący), Katarzyna Winiarska, Eliza Czachorowska oraz Piotr Gogol.

W kategorii solista Rada przyznała wyróżnienie III stopnia ex aequo dla Karoliny Nowakowskiej z Klubu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Michała Podgórskiego z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, majora Artura Pola z Klubu Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz Szymona Rzeszowskiego z Klubu 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wyróżnienie II stopnia otrzymała Kamila Lewicka z Klubu 7. Brygady Obrońców Wybrzeża w Słupsku, która poza nagrodą finansową otrzymała kosz turystyczny ufundowany przez Starostę Legionowskiego. Rada Artystyczna przyznała dwa wyróżnienia I stopnia ex aequo dla Patrycji Adamskiej z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim Nowy Glinik oraz dla Kingi Kowalkowskiej z Klubu Wojsk Lądowych w Warszawie.

W kategorii recital wyróżnienie II stopnia ex aequo otrzymali Justyna Kunysz z Klubu 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie oraz Filip Małka z Klubu 3. Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu, a wyróżnienie I stopnia Magdalena Pamuła z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Wśród zespołów wokalnych dwa wyróżnienia III stopnia ex aequo Rada Artystyczna przyznała dla zespołu „Inwencja” z Klubu 1. Pułku Saperów w Brzegu oraz dla zespołu wokalnego „Presto” z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Wyróżnienie II stopnia otrzymał zespół „el  FUEGO” z Klubu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim – Nowy Glinik, a wyróżnienie I stopnia - zespołu „Ficco” z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

Ponadto Rada Artystyczna wyróżniła wpisem do protokołu akompaniatorów:

• Mateusza Zubika z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu
  • Piotra Goljata z Klubu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim – Nowy Glinik
  • Zespół akompaniujący zespołowi Akwarium z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

13 sierpnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie odbyło się uroczyste zakończenie Przeglądu oraz koncert laureatów. Podczas którego zostały wręczone również statuetki pamiątkowe z okazji jubileuszu.

14 sierpnia artyści wystąpili w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie i na festynie z okazji Święta Wojska Polskiego w Zegrzu, dostarczając niesamowitych wrażeń muzyczno-wokalnych licznie zgromadzonej publiczności. Uwieńczeniem konkursowych zmagań i występów był koncert galowy na Agrykoli w Warszawie.

Organizatorem X Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego był Departament Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Wojsk Lądowych. Rola współorganizatora oraz współgospodarza imprezy przypadła Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz Urzędowi Miasta i Gminy Serock.

tekst: Betina Dubiel,
fot.: Krzysztof Grymułek, Katarzyna Sobiecka - Tomporowska