16 września 2013
Zamiast tortu krótki wiersz

W ubiegły piątek (13.09) uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie w dość nietypowy sposób świętowali 119 urodziny Juliana Tuwima.

119 lat temu, 13 września 1894 roku na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych polskich poetów, Julian Tuwim. Większość z nas zna go z wierszy dla dzieci, prawie każdy zna „Lokomotywę”, „Słonia Trąbalskiego”, czy „Ptasie Radio”. Jednak Tuwim pisał także dla dorosłych, a jego teksty są wykorzystywane często przez artystów rewiowych i kabaretowych.

Z okazji 119 urodzin Tuwima pani Renata Sowińska wraz z młodzieżą z LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie postanowiła przybliżyć jego twórczość mieszkańcom Legionowa. 13 września, w ramach akcji pod patronatem Starosty Legionowskiego, osoby robiące zakupy w Błękitnym Centrum były proszone o przeczytanie na głos jednego z wierszy jubilata. Chętnych było wielu. Czytali mali i duzi, młodzi i ci trochę starsi, osoby znające twórczość poety i tacy, którzy zetknęli się z nim po raz pierwszy, jak np. pan pochodzący z Bangladeszu, który na co dzień pracuje w Błękitnym Centrum.

Wszyscy zgodnie twierdzili, że takie akcje są bardzo potrzebne, bowiem w dzisiejszych czasach żyjemy w wielkim pośpiechu i często zapominamy o tym, by na chwilę oderwać się od codziennej gonitwy, aby poświęcić ją na obcowanie z twórczością naszych rodaków.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0029{/gallery}