24 września 2013
Z nauką za pan brat

W miniony weekend do Pałacu w Jabłonnie przybyli ciekawi świata mieszkańcy powiatu legionowskiego na XVII już z kolei Festiwal Nauki.

Przez dwa dni każdy z gości, począwszy od maluszków do dorosłych, znalazł coś ciekawego dla siebie. Wielbiciele matematyki, chemii, botaniki, robotyki, historii, genetyki czy wielu jeszcze innych dziedzin mogli na własnej skórze doświadczyć nauki przez zabawę. To były dwa dni pełne wrażeń, niesamowitych pokazów i przedmiotów oraz widowiskowych eksperymentów.

Zwiedzający mogli zapoznać się ze sprzętem przeciw pożarniczym, sprawdzić jak czują się skuci kajdankami przestępcy, przejść szybki kurs rozpoznawania autentyczności banknotów czy zobaczyć ręcznie wykonane stroje etniczne. Zainteresowani aerodynamicznymi wynalazkami mogli wypróbować super ekonomiczny, trzykołowy pojazd zwany „kropelką”. Na stoisku Legionowskiego Koła Robotyki można było grać w piłkę nożną... robotami, nauczyć się lutować i drukować w 3D. Dla żądnych rywalizacji Politechnika Śląska zorganizowała zawody robotów. Instytut Archeologii i Etnologii zaprezentował rekonstrukcję twarzy na podstawie czaszki. Nie lada gratką dla najmłodszych była wspinaczka na ściankę, pokaz działania wulkanu i lokomotywy parowej, instrukcja zasysania jajka do butelki, robienia tęczowego mleka i skaczących jajek. Maluchy mogły też zaprowadzić do doktora swojego misia, podłączyć mu kroplówkę czy dostać „receptę”.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych Ogród Botaniczny PAN  pokazało skomplikowane związki między zwierzętami a roślinami, udowodniło również, że kropla mętnej wody pod mikroskopem to tętniące życiem terytorium malutkich stworzeń wodnych. Odwiedzający mogli też przyjrzeć się inscenizacji bitwy z udziałem piechurów i jazdy konnej, spotkać liczne postacie z czasów minionej epoki i zobaczyć jak tańczą menueta.

Nie zabrakło również stoiska powiatowego, gdzie można było otrzymać atrakcyjne gadżety powiatowe i wziąć udział w konkursie plastycznym dla najmłodszych.

To tylko kilka z prezentowanych w tych dniach ciekawostek, a było ich o wiele więcej. Tych, którzy przegapili to wydarzenie zapraszamy za rok.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0031{/gallery}

Galeria prac konkursu plastycznego