4 października 2013
Projektujemy rondo. Na razie bez gminy.

Powiat Legionowski konsekwentnie realizuje obietnice złożone mieszkańcom gminy Jabłonna. W najbliższych tygodniach przystąpi do sporządzenia projektu ronda przy CEKS w Chotomowie.

Pod prośbą mieszkańców Chotomowa o budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym przy powstającym w tej miejscowości Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowym (CEKS) podpisało się blisko 600 osób. Pierwszym etapem tej inwestycji, który ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, będzie szkoła podstawowa. Petycję tę przekazało Zarządowi Powiatu czworo radnych gminy Jabłonna, którzy zajęli się zebraniem poparcia pod petycją: Agata Lindner, Zbigniew Garbaczewski, Monika Jezierska i Mariusz Grzybek. Zarząd, a następnie Rada Powiatu zdecydowali o realizacji tej inwestycji mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, które od przyszłego roku szkolnego będą się tam uczyć. Podczas posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa Rady Gminy Jabłonna i spotkań z przedstawicielami legionowskiego starostwa obietnice współfinansowania przedsięwzięcia kilkukrotnie składała wójt gminy Jabłonna.

Niestety nie udało się jak dotąd podpisać porozumienia z Gminą Jabłonna w sprawie wspólnej realizacji i finansowania inwestycji. Już kilkukrotnie umowa była zmieniana i poprawiana na wniosek Gminy Jabłonna, jednak wciąż nie została podpisana.

Władze powiatu zgodnie ze złożonymi deklaracjami podejmują kolejne kroki w procesie inwestycyjnym. Obecnie zostało wszczęte postępowanie, które wyłoni wykonawcę projektu ronda. Starosta podjął decyzję, by mimo braku zabezpieczenia finansowania ze strony gminy rozpocząć procedurę wyboru wykonawcy projektu technicznego. W najbliższym czasie rozpoczną się prace projektowe.

Mieszkańcy Chotomowa i innych miejscowości gminy Jabłonna, których dzieci we wrześniu przyszłego roku rozpoczną naukę w nowej szkole nie muszą się jednak martwić. Władze powiatu, których priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci, są zdeterminowane, by mimo braku  wsparcia finansowego z gminy przygotować na czas projekt budowy ronda.