7 października 2013
Most oddany do użytku

Wczoraj Starosta Legionowski i Wójt Gminy Wieliszew uroczyście oddali do użytku nowo wybudowany most przy ul. Kościelnej w Łajskach. To jeszcze nie koniec inwestycji na tej drodze.

{youtube}LaBQC5bgKvg{/youtube}

Prace budowlane trwały od maja do września tego roku, a w ich wyniku powstał zupełnie nowy obiekt inżynieryjny.
Remont objął:
- wykonanie nowej konstrukcji mostu,
- poszerzenie płyty mostu,
- budowę ścieżki rowerowej,
- budowę chodnika,
- wykonanie nowej nawierzchni jezdni.

Koszt przebudowy wyniósł 1.211.141,43 złotych. Zadanie zostało sfinansowane w 50% z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa, w 25% ze środków Powiatu Legionowskiego i w 25% ze środków Gminy Wieliszew.

To jeszcze nie koniec planowanych remontów ul. Kościelnej. Jeszcze w tym roku Powiat Legionowski, przy współudziale Gminy Wieliszew, przebuduje tą ulicę na odcinku 1,5 km, poczynając od skrzyżowania z ul. Podgórną do przejazdu kolejowego włącznie, którego tory prowadzą do Wodociągu Północnego.

Inwestycja obejmie:
- położenie nowej nawierzchni,
- wymianę krawężników,
- przebudowę zjazdów,
- budowę odwodnienia jezdni,
- przebudowę przejazdu kolejowego,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego drogi.

W 2014 roku planowana jest przebudowa odcinka ul. Kościelnej o długości ok. 2,5 km od przejazdu kolejowego do granicy z Legionowem, wyłączając przebudowany już most i  skrzyżowanie z ul. Nowodworską.

Inwestycja obejmie:
- położenie nowej nawierzchni,
- wymianę krawężników,
- przebudowę zjazdów,
- budowę odwodnienia jezdni,
- zainstalowanie sygnalizacji świetlnej pulsacyjnej przy szkole
  podstawowej w Łajskach i gimnazjum w Wieliszewie,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego drogi.

Realizacja inwestycji zaplanowanej na rok 2014 jest uwarunkowana otrzymaniem przez Powiat Legionowski środków zewnętrznych na ten cel. Wniosek o dofinansowanie inwestycji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. "schetynówki") został złożony do Wojewody Mazowieckiego 30 września 2013 r. W przypadku nieuzyskania dofinansowania władze powiatu będą starały się wykonać inwestycję w roku kolejnym.