13 lutego 2014
Nagrodzona za uratowanie życia

Nagrodę Fundacji im. Hanki Bożyk za ratowanie ludzkiego życia odebrała dziś Anna Helwich - uczennica Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku.

Na uroczystości Ani Helwich towarzyszyła mama (w środku z prawej). Nagrodę wręczał prof. Paweł Bożyk (z prawej), założyciel Fundacji im. Hanki Bożyk. Kapituła zaprosiła na uroczystość również starostę legionowskiego Jana Grabca (z lewej), który zgłosił kandydaturę Ani do nagrody.

Laudację dla Ani wygłosiła redaktor Halszka Wasilewska, dziennikarka, reporterka i publicystka, członkini Kapituły Nagrody im. Hanki Bożyk.

Wyróżnienie jest przyznawane przez Fundację im. Hanki Bożyk - dziennikarki i podróżniczki - osobom, które bezinteresownie uratowały życie innego człowieka. Kandydaturę Ani Helwich zgłosił Kapitule nagrody starosta legionowski po tym, jak podjęła akcję ratowniczą na jednej z ulic Legionowa. Udzieliła pierwszej pomocy mężczyźnie, który zasłabł co, w opinii lekarzy, pozwoliło mu doczekać na przyjazd pogotowia ratunkowego. Gdyby nie postawa 17-latki chory na serce mężczyzna by zmarł.

Laudację dla Ani Helwich wygłosiła redaktor Halszka Wasilewska.

Jak podał podczas dzisiejszej uroczystości prof. Paweł Bożyk, założyciel fundacji, w tym roku Kapituła otrzymała rekordowo dużą liczbę zgłoszeń. Spośród nich członkowie tego szacownego gremium wybrali cztery osoby, które w tym roku uhonorowano nagrodą, przyznawaną przez Fundację od kilku lat. Wśród nich, obok Ani Helwich, znaleźli się kierowca autobusu z Gdańska, strażak i policjant. Ani towarzyszyła jej mama. Obie zgodnie przyznały, że nominacja do nagrody była zaskoczeniem, tym bardziej fakt, że Ania została jej laureatką. Podkreśliły, że największą nagrodą była wizyta w ich domu rodziny uratowanego mężczyzny, która podziękowała Ani za uratowanie mu życia.

O godnej naśladowania postawie Ani Helwich pisaliśmy już wcześniej: Ania, skromna bohaterka. Wydarzenie relacjonowały też media z powiatu legionowskiego i ogólnopolskie.

{gallery}powiat2/pliki/galerie/galeria_36{/gallery}