25 lutego 2014
Wiadomości o janosikowym

Powiat Legionowski nie ustaje w staraniach o zmianę niesprawiedliwego mechanizmu wyrównawczego, zwanego potocznie „janosikowym”. Wczoraj sprawą zajęli się reporterzy TVP.

O daninie, jaką zamożniejsze samorządy, w tym Powiat Legionowski, muszą co roku zapłacić do budżetu państwa, pisaliśmy już wielokrotnie. W ostatnich dniach jesteśmy świadkami kolejnych szokujących efektów tego mechanizmu. Konta najbogatszego województwa w kraju – Mazowsza, może zająć komornik, gdyż samorządu tego nie stać na kolejną wpłatę do budżetu. Pierwsza z 12 rat „janosikowego” za ten rok wynosi 54 mln. Wpłata za cały roku to aż 646 mln zł. Tymczasem do kasy województwa z podatku CIT w styczniu wpłynęło zaledwie niespełna 7 mln zł. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Również Powiat Legionowski jest płatnikiem „janosikowego”. Co roku oddaje do budżetu państwa całą wypracowaną nadwyżkę operacyjną. W ostatnich latach były to kwoty blisko 8 mln rocznie, co stanowi ponad 10% całego budżetu powiatu. – Nie możemy powiedzieć mieszkańcom, że jesteśmy tak bogaci, że nie stać nas na budowę drogi – mówi starosta legionowski Jan Grabiec. Jednak płacąc „janosikowe” powiat legionowski faktycznie oddaje środki, które pozostając w samorządowej kasie, wzbogaciłyby budżet inwestycyjny.

4 marca Trybunał Konstytucyjny ponownie zajmie się przepisami o „janosikowym”. Również samorządy zrzeszone w Koalicji Powiatów, której liderem jest Jan Grabiec, przygotowują się do złożenia skargi na niesprawiedliwe regulacje do TK.