7 marca 2014
III Dni Osób Niepełnosprawnych 2014 rozpoczęte

W miniony wtorek w legionowskim ratuszu rozpoczęła się trzecia edycja święta niepełnosprawnych w powiecie legionowskim. Pierwszy raz wręczono ordery Przyjaciela Niepełnosprawnych.                          

 

Już po raz trzeci organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego zapraszają mieszkańców powiatu legionowskiego do czynnego udziału w cyklu wydarzeń z nimi związanych. Oprócz samych niepełnosprawnych  zapraszają  do współpracy również tych, którym bliska jest problematyka tych osób. Święto te, nad którym patronat objęli Starosta Legionowski i Prezydent Miasta Legionowo, to cykl wydarzeń kulturalnych i sportowych. Poprzez prezentację dorobku artystycznego i sportowego przybliżają one, tych ludzi, którzy czują się odrzuceni i zepchnięci na margines. Każdy z nas ma swoje silne strony. Państwa praca i praca osób, które wspierają niepełnosprawnych polega na tym żeby te mocne strony jak najbardziej rozwijać- mówi starosta podczas inauguracji.

 

 

W tegorocznym planie dni osób niepełnosprawnych pojawią się wszystkie imprezy, które odbywały się również w latach ubiegłych, ale jest  też kilka dodatkowych punktów. Absolutną nowością w tym roku jest uhonorowanie osób wybitnie zasłużonych dla ich środowiska orderem „Przyjaciela Niepełnosprawnych”. Jego wręczenie  miało miejsce podczas tegorocznej  inauguracji Dni Osób Niepełnosprawnych. Starosta Legionowski Jan Grabiec przekazał wyróżnienia Krystynie Świniarskiej i Krzysztofowi Wołejko w podziękowaniu za zaangażowanie, poświęcenie, troskę i solidarność z niepełnosprawnymi mieszkańcami powiatu legionowskiego. Wierzę, że dzisiejszy dzień, tak wyjątkowy, spowoduje, że niepełnosprawność stanie się sprawnością i wszyscy razem będziemy cieszyć się i świętować.- mówi laureatka nagrody.

 

 

 

 

Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych” przyznała Kapituła Orderu, powołana przez organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych, przy współudziale władz miejskich i powiatowych. Projekt medalu, opracowany przez Krzysztofa Stępniaka, przedstawia Nike z Samotraki, symbolizującą zwycięstwo i piękno pomimo swego okaleczenia. Sentencja Viktoria Est Amor określa drogę oraz sposób działania osób zaangażowanych w pomoc dla niepełnosprawnych.

 

 

Podczas inauguracji na sali obecni byli przedstawiciele władz samorządowych wszystkich gmin powiatu oraz goście z powiatu pułtuskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, przedstawiciele szkół i wielu instytucji. Przed zapełnioną po brzegi aulą wystąpiła  Dorota Osińska, aktorka teatru Rampa i gwiazda II edycji programu  „The Voice of Poland”.  Artystka podbiła serca zebranych nie tylko wspaniałym głosem, ale też  opowieściami o szczęściu i spełnianiu  marzeń. Uczestnicy imprezy miele też okazję do obejrzenia spektaklu "Pan tom buduje dom" według Stefana Themersona, w reżyserii Jacka Papisa, z udziałem gwiazd Agnieszki Roszkowskiej i Doroty Papis. Na koniec odbyły się eliminacje do konkursu form scenicznych, których wyniki poznamy 21 marca 2014 r. podczas kolejnej imprezy z cyklu Dni Osób Niepełnosprawnych.

 

 

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/DON_inauguracja{/gallery}

{youtube}mfXTVpd4LBc{/youtube}