30 kwietnia 2014
Biało-czerwona uroczystość w zegrzyńskim Centrum

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja i Dnia Flagi oraz pożegnania żołnierzy służby przygotowawczej do NSR.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrektor Departamentu Spraw Obronnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej pułkownik rezerwy Jacek Matyszczak, Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Artur Borkowski, Szef Logistyki 26WOG podpułkownik Adam Skiba oraz żołnierze i pracownicy wojska zegrzyńskiego Centrum.

W ten sposób, w obecności sztandaru Centrum oraz kompanii honorowej, zebrani oddali hołd twórcom Konstytucji Trzeciego Maja oraz wszystkim, którzy bronili jej ideałów. Uroczystość prowadził major Cezary Semeniuk, który o godz. 7.35 złożył meldunek Komendantowi CSŁiI pułkownikowi Ireneuszowi Furze.

„Profesjonalna realizacja codziennych obowiązków służbowych, wyszkolenie ogólnowojskowe i specjalistyczne czy dbałość o powierzony nam sprzęt stanowią niezwykle ważną część bezpieczeństwa naszego państwa, naszych bliskich i obywateli tego kraju. Oddanie idei niepodległości państwa, nadrzędność obowiązku wobec Ojczyzny powinno nam przyświecać w codziennej służbie i pracy.” – powiedział w swoim przemówieniu pułkownik Fura. Odnosząc się do Dnia Flagi stwierdził, że jest to doskonała okazja do zamanifestowania przywiązania do naszych barw narodowych bez względu na przekonania religijne i poglądy polityczne oraz jest to dzień, w którym możemy wyrazić swoją jedność jako Polacy. Zachęcił także wszystkich do zadbania o to, aby nie zabrakło tego symbolu na naszych domach.

Na zakończenie podziękował żołnierzom służby przygotowawczej za zaangażowanie i trud jakie włożyli podczas szkolenia w Centrum, życzył zebranym pogodnej majówki, chociaż chwilowego odpoczynku od zajęć służbowych, pobytu w gronie rodzinnym i bliskich, a potem dalszego dobrego wykonywania zadań służbowych. Uroczystość była także okazją do wręczenia licznych wyróżnień odchodzącym elewom służby przygotowawczej.

Odczytany został także Apel Pamięci, po którym żołnierze kompanii honorowej Batalionu Zabezpieczenia wykonali salwę honorową, upamiętniającą bohaterów walk o niepodległość. Cała uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów Centrum.