6 maja 2011
Powiatowy projekt Priorytetem!

Złożony w ubieglym roku projekt „Zintegrowany monitoring wód i zlewni Jeziora Zegrzyńskiego” został wpisany na listę projektów kluczowych w Województwie Mazowieckim.

Celem strategicznym projektu złożonego w marcu 2010 roku w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego jest ochrona zasobów wodnych i środowiska przyrodniczego Jeziora Zegrzyńskiego. Ponadto celami głównymi i bezpośrednimi projektu są:
- osłona wód zbiornika przed zagrożeniami pochodzącymi ze zlewni za pomocą systemów monitoringu i wczesnego ostrzegania;
- stworzenie i powszechne, internetowe udostępnienie elektronicznej bazy danych o aktualnym i przeszłym stanie jakości wód Jeziora Zegrzyńskiego;
- opracowanie planu reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla stanu wód Jeziora, poprzez wykorzystanie istniejącej sieci stacji monitoringowych i wyposażenie ich w odpowiednią infrastrukturę techniczną.

Całkowita wartość projektu to 3 500 000 zł, a wkład finansowy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego został określony we wniosku na 2 975 000 zł.

Powyższy projekt został wpisany na listę projektów Indykatywnych w ramach Priorytetu IV – Inwestycje w ochronę środowiska, Działania 4.4 – ochrona przyrody, zagrożenia, systemy monitoringu, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 w dniu 26 kwietnia 2011 r,. W praktyce oznacza to, że Instytucja Zarządzająca zagwarantowała środki finansowe w określonej wysokości (wnioskowanej przez Powiat) na realizację projektu, który nie musi przechodzić procedury konkursowej.