4 czerwca 2014
By zapobiegać podtopieniom

15.000 zł dotacji na konserwację rowu szczegółowego R-22, wchodzącego w skład obiektu melioracyjnego „Krubin – Kałuszyn”, otrzyma Gminna Spółka Wodna Wieliszew. Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu w Legionowie na posiedzeniu 3 czerwca.

Już w 2010 roku przy okazji podtopień starosta legionowski zachęcał mieszkańców do tworzenia spółek wodnych, których zadaniem jest utrzymanie i konserwacja urządzeń melioracyjnych. Oczywistym bowiem jest, że żaden z prywatnych właścicieli gruntów, przez które przebiegają rowy melioracyjne nie jest w stanie samodzielnie podźwignąć kosztu takich działań. Wówczas starosta deklarował wszelką pomoc prawną przy zakładaniu tego typu podmiotów.

Spółki wodne utrzymują i modernizują urządzenia melioracyjne co zapobiega podtopieniom. Wieliszewska w ubiegłym roku odtworzyła aż 16 przepustów. (fot. UG Wieliszew)

Z możliwości takiej skorzystali mieszkańcy gminy Wieliszew, którzy wspólnie z samorządem zawiązali Gminną Spółkę Wodną Wieliszew. Jej udziałowcami są właściciele gruntów, przez które przebiegają urządzenia melioracyjne oraz Gmina Wieliszew. Składka roczna dla członków spółki to jedynie 60 zł.

Efekty jej działalności są spektakularne. Podmiot taki ma jednak szerokie możliwości pozyskiwania środków na działalność. W samym tylko 2013 roku Gmina Wieliszew przekazała spółce dotację w wysokości 100 tysięcy złotych. W ubiegłym roku przeprowadziła operację odtworzenie 16 przepustów i mostku za kwotę 217,6 tysięcy złotych, na co pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Podmioty tego typu mogą też starać się o środki od Wojewody Mazowieckiego. Wieliszewska spółka wodna w bieżącym roku otrzymała z tego źródła 22 tysiące złotych.

Działalność spółki  jest ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej. Zrealizowane zadania przyczyniają się do obniżenia poziomu wód gruntowych, ograniczenia uciążliwych podtopień, umożliwiają sprawny przepływ wody rowami melioracyjnymi, które w przypadku suszy – pozwalają na nawadnianie terenu. Dlatego też władze powiatu deklarują wsparcie dla spółek wodnych, czego wyrazem jest udzielona właśnie dotacja.