5 sierpnia 2014
Tu też było powstanie!
Powstanie Warszawskie należy do najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W dniach 1-2 sierpnia szczególnie uroczyście obchodziliśmy 70. rocznicę tego wielkiego zrywu narodowego.

Powstanie Warszawskie objęło swoim zasięgiem nie tylko stolicę. Walki toczyły się również w Legionowie oraz na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego. Po stronie polskiej wzięło w nich udział ok. 1 tys. żołnierzy podziemia.

Preludium oficjalnych uroczystości, 31 lipca, było zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej. Akcję zorganizowali kombatanci przy wsparciu wszystkich samorządów powiatu. Dzięki niej 1 sierpnia, gdy o godz. 9 rozpoczęły się spotkania mieszkańców przy miejscach pamięci narodowej, paliły się już na nich „płomyki pamięci”.

Uroczystości pod Pomnikiem Polski Walczącej na Rondzie Armii Krajowej w Legionowie 1-08-2014.
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/70_rocznica_powstania/uroczystosci{/gallery}

Głównym punktem uroczystości było tradycyjne złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Polski Walczącej na Rondzie Armii Krajowej w Legionowie. Pamięć Powstańców Warszawskich uczcili starosta Jan Grabiec, prezydent Roman Smogorzewski oraz włodarzy lokalnych samorządów, a także powiatowych instytucji. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli wojska, policji, straży pożarnej i miejskiej. Punktualnie o godz. 17 zabrzmiał dźwięk syren, który był wymownym wspomnieniem Godziny „W”. Na minutę wszyscy zatrzymali się w zadumie i hołdzie dla Bohaterów Powstania Warszawskiego...

Obchody rocznicowe odbywające się 1 sierpnia w Legionowie zakończyła Msza św. odprawiona w kościele parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w intencji kombatantów oraz żołnierzy i osób cywilnych poległych w Powstaniu. Równolegle z opisanymi wydarzeniami odbyła się zorganizowana przez legionowski hufiec ZHP gra miejska, oparta na aplikacji przygotowanej do zastosowania w mobilnych urządzeniach elektronicznych. Program ten poprowadził uczestników po najważniejszych miejscach związanych z walką konspiracyjną podczas II wojny światowej oraz Powstaniem Warszawskim w Legionowie.

Bieg Powstańca 2-08-2014
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/70_rocznica_powstania/bieg{/gallery}

Dniem bogatym w atrakcje był 2 sierpnia, kiedy kontynuowaliśmy obchody – tym razem rodzinnie i sportowo. O godz. 10, spod legionowskiej Areny wystartował 45-kilometrowy Bieg Powstańca. 104 zawodników wzięło udział w przygotowanej przez gminę Wieliszew trasie prowadzącą częściowo Turystycznym Szlakiem Patriotycznym „Polski Walczącej”. Każdy z uczestników otrzymał biało-czerwoną opaskę wzorowaną na tych, które nosili polscy żołnierze podczas Powstania Warszawskiego. Na mecie przy wieliszewskiej Hali Sportowej na zawodników czekały poczęstunek i liczne atrakcje. Atmosferze rywalizacji sportowej towarzyszyły rozmowy na temat wydarzeń, które Bieg Powstańca upamiętniał.

O godz. 17, w parku pod Ratuszem rozpoczął się rodzinny piknik, podczas którego uczestnicy obejrzeli filmy: „Akcja pod Arsenałem” i prezentujący Szlak „Polski Walczącej”, wysłuchali pieśni powstańczych w wykonaniu druhen i druhów z ZHP oraz koncertu Tadka i Bosskiego „Niewygodna Prawda”. Na dziedzińcu Ratusza można było obejrzeć wystawę zabytkowych samochodów.

Piknik pod Ratuszem w Legionowie
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/70_rocznica_powstania/festyn{/gallery}

Rodzinna atmosfera udzieliła się wszystkim, ale głównymi bohaterami wydarzenia byli licznie przybyli kombatanci, których uhonorowali okolicznościowymi listami gratulacyjnymi starosta Jan Grabiec i prezydent Roman Smogorzewski.
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/70_rocznica_powstania/gratulacje{/gallery}

Wydarzenia sprzed 70. lat są wciąż żywe we wspomnieniach tych, którzy w dzień próby stanęli do walki pełni nadziei, że ich dzieło przyczyni się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Również ci, którzy dzisiaj mogą cieszyć się wolnością, nie zapominają o tej ofierze wyrażając swoją wdzięczność oddając hołd bohaterom lub choćby wspólnie z nimi spędzając czas podczas integracyjnych spotkań.