2 października 2014
VI Powiatowy Zjazd Sołtysów

Raz w roku sołtysi z terenu powiatu legionowskiego spotykają się na im dedykowanych, organizowanych przez Starostwo konferencjach. Już szósty taki zjazd odbył się 26 września, w Zegrzu.

Sołtysi z terenu powiatu legionowskiego

Powiatowe Zjazdy Sołtysów są okazją do poszerzenia wiedzy przydatnej w pełnieniu funkcji publicznej na najniższym, co nie znaczy najmniej ważnym, szczeblu administracji publicznej. Wszak to sołtysi mają bezpośredni kontakt z ludzkimi problemami, mają szansę najszybciej i najpełniej zapoznawać się z potrzebami mieszkańców. Bez ich udziału trudna do realizowania byłaby ogólnie przyjęta zasada pomocniczości, której jednym z najważniejszych założeń jest jak największy rozwój samorządności.
Swoje uznanie dla roli, jaką we wspólnotach lokalnych odgrywają sołtysi, wyrazili starosta Jan Grabiec, który swoim przemówieniem otworzył VI Zjazd, oraz senator Anna Aksamit i poseł Zenon Durka. Wśród prelegentów znalazł się również radny powiatowy Igor Krajnow wykorzystujący spotkanie do zapowiedzi działań w kierunku ponownego uruchomienia linii kolejowej łączącej Warszawę z Zegrzem.

O prezentację projektu przywrócenia połączenia kolejowego Warszawa-Zegrze został poproszony Igor Krajnow

Ta informacja zelektryzowała zebranych ale tym, na co najbardziej niecierpliwie czekali sołtysi, były prelekcje gości, których zadaniem było przybliżenie kwestii związanych z perspektywami pozyskiwania funduszy zewnętrznych. O efektach realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w powiecie legionowskim, w latach 2007-2013 opowiedział Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki. Prezes Zarządu „Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński” Edward Trojanowski przedstawił program LEADER, w ramach którego w latach 2014-2020 będą realizowane projekty mające na celu wsparcie rozwoju lokalnego, natomiast Prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza Grażyna Jałgos-Dębska zaprezentowała wybrane inicjatywy oddolne na obszarach wiejskich Mazowsza. Prezentacje zakończył starosta Jan Grabiec wykładem o nowatorskich zmianach zachodzących w powiecie legionowskim i prawie 50 mln zł pozyskanych ze środków zewnętrznych przez Starostwo na inwestycje realizowane w latach 2010-2014.

Od lewej: poseł Zenon Durka, senator Anna Aksamit, starosta Jan Grabiec

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/soltysi_2014{/gallery}