22 kwietnia 2015
Sztuka niepełnosprawnych
Publiczność zgromadzona 10 kwietnia w Pułtuskim kinie Narew podziwiała twórczość niepełnosprawnych artystów z powiatu Legionowskiego w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych.

Uroczystego otwarcia dokonała Beata Jóźwiak wicestarosta Powiatu Pułtuskiego i Anna Kaczmarek dyrektor PCPR w Legionowie. Niepełnosprawni legionowianie przedstawili gospodarzom szeroki wachlarz swoich zainteresowań artystycznych.

Na początek zaprezentowali umiejętności sceniczne. Zespół „Mobilni” z Serocka przedstawił „Alicję w krainie czarów” - multimedialną opowieść o uczuciach i emocjach uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Artyści opowiedzieli swoją historię na ekranie monitora, a na scenie prezentowali swoje emocje za pomocą słów, gestów i rekwizytów teatralnych. Nie mniejsze uznanie zdobyli soliści i aktorzy z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Legionowa -  Tomasz Idziak-Szkodziński i Jakub Piłatowicz za wykonanie utworu „Tanie dranie’ oraz Krzysztof Czapliński za utwór „What a wonderful world”. Serca gości podbiła grupa teatralna Bajka opowieścią „Brzydkie kaczątko”.

Po przeglądzie scenicznym artyści prezentowali swoje prace plastyczne wykonane w wielu technikach. Zdjęcia , rzeźby, rysunki, obrazy i prace wykonane z prasowanej słomy. Było co oglądać i czym się cieszyć.Niepełnosprawni artyści pokazali, że mają wiele do przekazania, a ich komunikat jest jasny i autentyczny. Pragną być zauważeni i wysłuchani, a jak podkreśliła Anna Frejlich, dyrektor pułtuskiego PCPR, co roku poszerza się krąg ludzi pragnących wysłuchać tego wołania.

Prezentacja dorobku artystycznego twórców niepełnosprawnych przynosi zaszczyt terapeutom, nauczycielom, rodzinom oraz władzom samorządowym. Jest dowodem na to, jak wiele wysiłku wkładają niepełnosprawni, aby zostać wysłuchanymi. Już 21 kwietnia 2015 roku twórcy z powiatu pułtuskiego zaprezentują swoje osiągnięcia w Legionowie. Twórcy mają nadzieję ,że wystawy zarówno w pułtuskim kinie Narew, jak w legionowskiej galerii „Ratusz” ,przyciągną rekordową liczba gości.

{gallery sortorder=asc}powiat2/pliki/galeria/2015/DON_Pultusk{/gallery}