6 lipca 2015
Zdrowe wakacje w Koszałku Opałku

W miniony poniedziałek, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Legionowie, w ramach Akcji Letniej, spotkały się z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie.

W ramach Akcji Letniej zaproszony gość, Pani Roksana Kalinowska, przeprowadziła z dziećmi pogadankę, pt.: „Zdrowe odżywianie” podczas której przekazała dzieciom ogólne informacje na temat dietetyki i piramidy żywieniowej. Pani Roksana omówiła poszczególne witaminy m. in. witaminy: C, A, D, E, K, z grupy B, składniki mineralne: magnez, wapń, żelazo. Następnie porozmawiano o grupach produktów, które należy unikać lub spożywać w małych ilościach: chipsy, napoje gazowane, słodycze, produkty typu fast food. Zaprezentowano produkty, które warto spożywać: szpinak, czosnek, jabłka, miód, szczypiorek i kiełki, orzechy. Przypomniała też o codziennym spożywaniu śniadania, dzięki któremu dzieci mają energię przez cały dzień.

Podczas spotkania dzieci obejrzały też filmy i wysłuchały informacji dotyczących kleszczy, m.in. ich budowy oraz miejsc bytowania. Dowiedziały się o sposobach uniknięcia kontaktu z kleszczami, aby wycieczka do lasu nie stała się koszmarnym przeżyciem a także metodach usuwania tych niepożądanych pasażerów.

Dzieci wykazały się sporą wiedzą dotyczącą zdrowego stylu życia, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki, co spotkało się z uznaniem prelegentki, która wyraziła zadowolenie z tak dużej aktywności i poziomu wiedzy przedszkolaków.

Na zakończenie dzieci dostały książeczki „Dbam o zdrowie” przygotowane przez Wydział Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Legionowie.