23 lipca 2015
Patriotyczny Rajd Rowerowy

Patriotyczny Rajd Rowerowy Towarzystwa Przyjaciół Legionowa Szlakiem „Żelaznej”  10. Dywizji Piechoty gen. Żeligowskiego  odbędzie się 15 sierpnia 2015 r.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa od 1994 r. organizuje patriotyczne  rady rowerowe z Legionowa do Wólki Radzymińskiej,  upamiętniające  bohaterstwo żołnierzy i społeczeństwa naszego rejonu  w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Pomysłodawcą,  pierwszym organizatorem i niestrudzonym animatorem Rajdu był  śp. Wiesław Kwiatkowski (członek Zarządu TPL i były  Wiceprezydent m. Legionowo). Tegoroczny Rajd odbędzie się 15 sierpnia 2015 r. w godzinach 9- 13 i zostanie poprowadzony przez Prezesa TPL Erazma Domańskiego.

Przedsięwzięcie organizowane w 95. Rocznicę Bitwy Warszawskiej  1920 r. zyskało Patronat Prezydenta Miasta Legionowo i Starosty Legionowskiego, liczne grono współorganizatorów oraz sponsorów  i posiada mocną formułę historyczno-turystyczną adresowaną do dorosłych oraz  młodzieży.

PROGRAM:

8.45-9.00 Zbiórka uczestników  przed brama koszar w Legionowie ( ul. Gen. Buka)- podział uczestników na grupy historyczne ( Dowództwo i Sztab 10. Dywizji Piechoty, 28psp, 29 psp,30 psp, 31psp, 10 Pułk Artylerii Polowej,1 Dywizjon Artylerii Ciężkiej, Szwadron Kawalerii 10..DP, Tabory, Medycy ).

9.02 - 9.05- wjazd do koszar pod Pomnik Saperów Poległych w 1920 r. (asysta Policji , Straży Miejskiej i OSP Legionowo).

9.05-9.10- wystąpienie patriotyczne, krótka modlitwa, złożenie wieńca przez Prezydenta Legionowa w imieniu wszystkich uczestników, Zapalenie 1 znicza w imieniu wszystkich uczestników (TPL).

9.10- 9.15 Wyjazd na trasę sprzed Bramy Koszar.

9.15 – 10.45 – Przejazd po trasie – ok. 16 km ( ul. Gen Buka- ul. Strużańska, Józefów, Kąty Węgierskie, Rembelszczyzna, Stanisławów Pierwszy, Droga Leśna w kierunku Rancho  Bena ( krótki przystanek w Ranczo Bena- firma częstuje uczestników szklaneczka soku, coli, wody mineralnej, Prezes TPL omawia szczegóły dojazdu do Pomnika i przebiegu uroczystości w Wolce Radzymińskiej) wjazd na szosę Nieporęt –Marki, dojazd do Pomnika Żołnierzy 28. Pułku Strzelców Kaniowskich 10 DP  w Wólce Radzymińskiej.

10.45-10.55 – Ustawienie rowerów w szyku, kurtyna wodna, przygotowanie do zbiórki przed Pomnikiem.

10.55 – 11.00- informacja historyczna, wystąpienie patriotyczne,  złożenie wieńca przez starostę Legionowskiego , zapalenie zniczy przez uczestników, wykonanie zdjęć przed pomnikiem.

11.00 – 11.30- odpoczynek, poczęstunek –posiłkiem regeneracyjnym + herbata i kawa, wywiady z uczestnikami.

11.30 – 13.00 –powrót po wcześniej określonej trasie z dojazdem w Legionowie ul. Strużańską, ulicą Polną- Handlową,  Kościuszki, Piłsudskiego, Rynek.

13.00-….. Rozpoczęcie pikniku na Rynku, powitanie uczestników Rajdu Przez Prezydenta Miasta Legionowo, podziękowania dla Uczestników, Sponsorów i Partnerów , rozwiązanie Rajdu, powitanie rodzin uczestników Bitwy Warszawskiej.

Erazm Domański
Krzysztof Kołodziejczyk