21 września 2015
XIX Festiwal Nauki za nami

Bogaty program, wiele atrakcji i naukowych ciekawostek dla każdego – to już znaki rozpoznawcze Festiwalu Nauki, którego XIX edycja gościła w miniony weekend w kompleksie pałacowo-parkowym w Jabłonnie.

Jedną z atrakcji festiwalu, szczególnie obleganą przez najmłodszych, było stoisko związku kynologicznego. Również marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i starosta Robert Wróbel odwiedzili psią arystokrację.

Mnogość ciekawych prezentacji i sprzyjająca słoneczna aura przyciągnęły na Festiwal Nauki w Jabłonnie zarówno w sobotę, jak i w niedzielę tłumy odwiedzających. Co szczególnie cieszyło organizatorów, wśród nim znaczną część stanowiły dzieci i młodzież. Patronat nad wydarzeniem, jak co roku, objął również Powiat Legionowski.

Coś dla siebie znaleźli tu zarówno pasjonaci nauki, jak i melomani i wielbiciele kultury wysokiej. Poza stoiskami, w których można było dowiedzieć się o tajnikach renowacji zabytkowych obiektów czy znaleziskach archeologicznych ze średniowiecza, samodzielnie przeprowadzić doświadczenie chemiczne czy poznać proces produkcji miodu, organizatorzy przygotowali też koncerty muzyki poważnej. W niedzielę zainaugurowany został kolejny sezon „Pałacowych spotkań z muzyką”, odbyły się też koncerty „Letniego festiwalu im. Bogny Sokorskiej”. W galerii Oranżeria otwarto nową wystawę, a w niedzielne popołudnie odbył się finał Mazowieckiego Konkursu „Nalewka Księcia Pepi”. Najmłodsi z wielkim zachwytem reagowali szczególnie na stoisko Związku Kynologicznego, w którym mogli zaprzyjaźniać się z psią arystokracją oraz konnymi przejażdżkami.

Konne przejażdżki cieszyły się niesłabnącym powodzeniem dzieci przez obydwa dni Festiwalu.

O tym, że Festiwal jest wydarzeniem, którego nie można przegapić, świadczyć też może ranga gości, którzy go odwiedzają. Na uroczystości otwarcia pojawił się wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec. A w niedzielne popołudnie do Pałacu w Jabłonnie zawitała marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która zwiedziła teren imprezy, oprowadzana przez starostę Roberta Wróbla, dyrektor DZiK PAN Magdalenę Grzelecką i powiatowych radnych Zbigniewa Garbaczewskiego i Grzegorza Kubalskiego.

{gallery}powiat2015/galerie/festiwal_nauki{/gallery}