2 października 2015
Można maszerować

Pod koniec września odbył się odbiór techniczny chodnika, który powiat zbudował wzdłuż ulicy Partyzantów w Chotomowie i który połączył centrum miejscowości ze szkołą podstawową.

Powiat już kilka lat temu wybudował chodnik przy łączącej Jabłonnę i Chotomów ulicy Partyzantów, ale jest on zlokalizowany po wschodniej stronie drogi. W chwili, gdy inwestycja była przygotowywana i realizowana nie było jeszcze planów budowy szkoły w tej części gminy. Kiedy placówka ruszyła, powstała też realna potrzeba zapewnienia większego bezpieczeństwa uczniom, którzy docierają do niej pieszo wzdłuż ruchliwej drogi powiatowej. Budowa chodnika po zachodniej stronie ulicy eliminuje konieczność przechodzenia na drugą jej stronę.

- Ten chodnik był bardzo potrzebny. Znacząco wpłynął na bezpieczeństwo naszych dzieci. Mieszkamy na Osiedlu Pogodnym i teraz, kiedy jest nowy chodnik, dzieciaki idąc do szkoły nie muszą przechodzić na drugą stronę ulicy. Samochody jeżdżą tędy dość szybko i jest to naprawdę niebezpieczne. – mówi nam Patrycja Matraszek, mieszkanka osiedla Pogodne w Chotomowie. To ją m.in. reprezentowali wnioskodawcy budowy chodnika: Mariusz Grzybek, Zbigniew Garbaczewski i Aneta Mrozek, którzy we współpracy z wieloma aktywnymi mieszkańcami zebrali pod nim około 500 podpisów.

Nowy chodnik ma 1173 m długości i 2 m szerokości. Przy okazji jego budowy powiat przebudował 25 zjazdów do posesji i cztery skrzyżowania z drogami gminnymi. Wyznaczono nowe przejścia dla pieszych, wykonano nowe odwodnienie drogi. Wybudowana kilka lat temu ścieżka pieszo-rowerowa po wschodniej stronie ulicy będzie teraz pełniła funkcję drogi dla rowerów. Koszt robót to nieco ponad pół miliona złotych. Wsparcie finansowe na jego budowę przekazała również gmina Jabłonna.