13 listopada 2015
Teatr dla wszystkich

8 listopada 2015 roku w gościnnej Scenie 210 w Legionowie Powiatowa Instytucja Kultury zorganizowała wyjątkowy wieczór teatralny pod nazwą "Teatr dla wszystkich".

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 250. rocznicy powstania polskiego teatru publicznego. Autorką scenariusza i reżyserką tego wieloczłonowego wydarzenia była Ewa Sokół-Malesza, a jego współgospodarzem miłośnik i znawca teatru Arkadiusz Szaraniec. Trwający ponad trzy godziny wieczór był okazją do spotkania profesjonalnych aktorów z młodymi adeptami sztuki aktorskiej.

Pierwszą częścią spotkania był spektakl przygotowany na podstawie fragmentów "Kartoteki rozrzuconej" Tadeusza Różewicza, w której wystąpiła młodzież na co dzień uczestnicząca w zajęciach teatralnych w MOK-u w Legionowie, przy akompaniamencie gitarowym w wykonaniu Aleksandra Sucharskiego.

Następnie Ewa Sokół-Malesza z Arkadiuszem Szarańcem poprowadzili gawędę o teatrze, przybliżając początki teatru polskiego oraz wspominając różne jego ciekawe i znaczące postaci. Arkadiusz Szaraniec, który zaznaczył, że jest osobą "bardzo mało małomówną" opowiadał nie tylko o historii teatru, ale przywoływał również anegdoty ze swojego życia - między innymi o swoich spotkaniach z Różewiczem czy Holoubkiem. Fragmenty z "Regulamentu dla aktorek i aktorów polskich" czytał wieloletni lokalny instruktor teatralny - Janusz Kubicki.

Kolejnym punktem programu był monodram "Aktor też człowiek” według scenariusza Arkadiusza Szarańca, który wykonali na dwa głosy profesjonalni aktorzy. Odgrywając zabawne i błyskotliwe scenki Jerzy Łazewski i Witold Bieliński dali popis aktorskiego kunsztu.

Wieczór zakończyło wspólne głośne czytanie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza w świetle świec, w którym wzięli udział nie tylko wszyscy występujący tego wieczoru aktorzy, ale także bardzo utalentowana publiczność. Było to niezwykle poruszające zakończenie spotkania.

{gallery}powiat2015/galerie/teatrdlawszystkich{/gallery}

Tekst i zdjęcia: Powiatowa Instytucja Kultury