17 listopada 2015
Debata o niepodległości

W przeddzień Święta Niepodległości w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego w Legionowie odbyła się debata z udziałem uczniów ośmiu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu legionowskiego.

Organizatorem spotkania była Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie. Debatę i warsztaty przygotowujące do niej poprowadziła Beata Narel – doświadczona nauczycielka WOS-u.

Debatę rozpoczęła dyrektor PIK-u Renata Sowińska, a po niej młodzież i nauczycieli przywitał Michał Kobrzyński – członek zarządu powiatu legionowskiego. Następnie głos zabrała Maria Serdeczna - dyrektor ZSO nr 2.

Warsztaty rozpoczęły się od zapoznania się uczestników, po czym uczniowie mieli za zadanie zająć miejsce przy którejś z historycznych dat wywieszonych na ścianie i uzasadnić, dlaczego im się kojarzy z niepodległością. Kolejnym elementem warsztatów było zdobycie przez każdego ucznia (od pozostałych uczestników) haseł do prostej krzyżówki, której rozwiązaniem było hasło "niepodległość", a wreszcie kilkuosobowe  międzyszkolne zespoły pytały przypadkowo spotkane osoby (m.in. petentów urzędu i urzędników) o to, czym jest dla nich niepodległość. Na końcu uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami.

W atrium Urzędu Miasta przez cały czas trwania debaty można było złożyć na specjalnie przygotowanych kartkach życzenia dla Polski, a także włączyć się w kolorowanie okazjonalnej mapy.

Właściwa część debaty rozpoczęła się od wspólnego obejrzenia kilka krótkich filmów z serii "Mamy Niepodległą", w których osoby publiczne wypowiadały się, czym dla nich jest niepodległość. A następnie uczniowie w bardzo ciekawy i ożywiony sposób debatowali, co to dla nich – młodych – znaczy. W debacie wziął udział – co dla uczniów miało ogromne znaczenie - również prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, który ją celnie – jako historyk - podsumował.

W debacie wzięli udział uczniowie legionowskich szkół: Gimnazjum nr 4 i 6, Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, a także z Gimnazjum w Chotomowie.

Tekst i zdjęcia: Powiatowa Instytucja Kultury