21 stycznia 2011
Podtopienia w Serocku

Starosta Legionowski odwołał alarm przeciwpowodziowy dla gmin Nieporęt i Legionowo. Poziom wód Bugu nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Dlatego Zespół Zarządzania Kryzysowego w mieście i gminie Serock działa pełną parą.

Aura nas nie rozpieszcza. Ostatnie dni odwilży sprawiły, że podniósł się poziom wód w rzekach i wód gruntowych. Służby ratownicze dbają, aby likwidować bądź minimalizować związane z tym zagrożenia dla mieszkańców.

Serockie służby w ciągu ostatnich dwóch dni prowadzą nadal monitoring stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych. Straż miejska na bieżąco kontroluje stan wody w Bugu. W Kani Polskiej odnotowano w ostatnim czasie obniżenie poziomu wód o 4-5 cm, natomiast w Cuplu nie odnotowano zmian. W nocnych patrolach monitorujących stan wody w Bugu uczestniczą, obok strażników miejskich, strażacy z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Natomiast pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Zarządu Zlewni w Dębem likwidują znalezione przez patrole wyrwy w wałach, powstałe w Cuplu, Kani Polskiej i Kani Nowej w wyniku działalności bobrów.

Poza wymienionymi powyżej służby ratownicze podejmują również interwencje w przypadku lokalnych podtopień. Te ostatnie występują głównie na terenach rolnych (w sadach i na polach uprawnych), w szczególności w miejscowościach Karolino, Marynino i Szadki.

Sytuacja jest cały czas kontrolowana i na bieżąco podejmowane są działania, które mają na celu chronić mieszkańców i ich mienie.