19 stycznia 2011
Alarm przeciwpowodziowy odwołany

Dziś o godzinie 15.00 odwołany zostanie alarm przeciwpowodziowy dla Legionowa i gminy Nieporęt. Od 16 stycznia służby ratownicze z powiatu prowadziły walkę z podtopieniami.

Foto
Strażacy pomagali mieszkańcom wypompować wodę z podtopionych posesji

Stan wód Wisły na wodowskazie w Modlinie i wód Narwi na wodowskazie w Orzechowie obniżył się, zaś sytuacja na Kanale Bródnowskim została ustabilizowana. W związku z tym Starosta Legionowski zarządził odwołanie w dniu dzisiejszym o godzinie 15.00 alarmu przeciwpowodziowego dla gmin Legionowo i Nieporęt.

W działaniach ratunkowych i prewencyjnych brali udział strażacy, pracownicy PWK Legionowo i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Akcję koordynował powiatowy sztab kryzysowy, dowodzony przez starostę.

Foto
Pracownicy i sprzęt z legionowskiego PWK wspierali strażaków w udrażnianiu rowów

Strażacy z OSP w Kątach Węgierskich udrożnili przepust na rzece Czarna w rejonie Czarnej Strugi. Tam, w rejonie ul. Strużańskiej, woda przelała się przez groble i zagrożone były domki letniskowe. Strażacy podwyższyli i wzmocnili groblę uprzednio przygotowanymi workami z piaskiem. Ponadto wypompowali wodę z piwnic i kotłowni budynku Niepublicznego Przedszkola w Michałowie Grabinie. Strażacy z OSP w Nieporęcie kontynuowali wczoraj prace przy udrożnieniu zawalonego przepustu rowu na długości około 70 metrów. Monitorowali też stan wód na rzece Beniaminówce, na której wzrost poziomu wody spowodowały zwalone drzewa i tamy budowane przez bobry. Pracownicy RZGW uszczelnili wały wzdłuż Bugu na odcinku od Kani do Słomianek. Ponadto sztab kryzysowy prowadził monitoring wałów na Narwi w Górze w gminie Wieliszew i stanu wód i wałów na Wiśle w gminie Jabłonna.