28 stycznia 2016
Spotkanie z muzyką klasyczną

17 stycznia br. odbył się pierwszy z dziesięciu koncertów „Pałacowych spotkań z muzyką” oraz wystawa prac sztuki współczesnej pod patronatem Starosty Legionowskiego.

W ramach  cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” zaplanowano 10 koncertów, które odbywają się w trzecią niedzielę miesiąca w Pałacu w Jabłonnie z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych, tj. lipca i sierpnia.

Koncerty wykonywane są od roku 2002 i mają charakter otwarty. Ich słuchaczami są mieszkańcy powiatu legionowskiego oraz Warszawy, wśród których nie brakuje przedstawicieli nauki, kultury, mediów lokalnych i ogólnokrajowych. Wykonawcami są młodzi, utalentowani studenci lub absolwenci Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, którzy prezentują kameralną muzykę klasyczną z różnych epok. Koncerty weszły na stałe do kalendarza kulturalnych imprez powiatu legionowskiego. Każdorazowo w koncercie uczestniczy około 300 słuchaczy, a kiedy towarzyszą im wystawy jest ich blisko 500.

W tym miesiącu wystąpił Kwartet Wokalny TEMPUS w składzie Marta Czarkowska – sopran, Robert Lawaty – kontratenor, Andrzej Borzym jr – tenor, kierownik arystyczny, Leszek Kubiak – baryton. Zespół powstał w 2009 roku i skoncentrowany jest na stylowym wykonawstwie muzyki dawnej, zwłaszcza renesansowej. Kwartet prowadzi bardzo intensywną działalność koncertową, śpiewając zarówno w kraju jak i za granicą. Jego kierownikiem artystycznym jest Andrzej Borzym jr – dyrygent, kompozytor i aranżer, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

Koncert wokalny pt. „Miłość w dawnej europie” objął pieśni: John Dowland – Fine knacks for ladies, Thomas Morley – April is in my mistress’ face, John Bennett – Weep o mine eyes, John Dowland – Come again, John Farmer – Fair Phyllis I saw, Baldassare Donato – Chi la gagliarda, Jacob Arcadelt – Il bianco e dolce cigno, Luca Marenzio – Piango, che amor, Orlando di Lasso – Matona mia cara, Luca Marenzio – Ahi dispietata morte, Jacob Arcadelt – Margot, labourez les vignes, Pierre Passereau – Il est bel et bon, Jehan Tabourot – Belle qui tiens ma vie, Pierre Certon – La, la, la, je ne l’ose dire, Clément Janequin – Le chant des oiseaux.

{youtube}cnm5tArWX-4{/youtube}

Co drugi miesiąc koncertom towarzyszyć będą wernisaże w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria" pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym miesiącu można podziwiać prace Jerzego Edwarda Szymczewskiego. Wystawa jego prac potrwa do 13 marca br.

Kolejny koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” odbędzie się 21 lutego 2016 r. godz. 13.00  i będzie to koncert kameralny w wykonaniu trio fortepianowego „Vivotrio.