15 marca 2016
Wielkanocny Kiermasz Sztuk Różnych

Atrium ratusza miejskiego w Legionowie przeżyło weekendowe oblężenie miłośników wszelkiej maści rękodzieła. Wszystko za sprawą „Wielkanocnego Kiermaszu Sztuk Różnych”. Było co podziwiać i w czym wybierać.

Kiermasz zorganizowano w dniach 12-13 marca. Z możliwości zaprezentowania mieszkańcom swoich wyrobów skorzystało ponad pięćdziesięciu wystawców, także spoza powiatu legionowskiego. Dominowały produkty związane z tematyką Świąt Wielkiej Nocy – kolorowe pisanki, zajączki i kurczaczki odmieniały się przez każdy możliwy przypadek. Różnorodne, kolorowe i wprost idealne do udekorowania świątecznego stołu.

Wielkanocne cudeńka cieszyły się największą popularnością wśród odwiedzających kiermasz

Wielbiciele sztuki handmade mieli okazję podziwiać oraz nabyć ręcznie wykonane przedmioty codziennego użytku. Ponadto oczy cieszyły wiklinowe koszyczki, malowane figurki, ozdobne mydełka i świece oraz fantazyjne przytulanki dla maluchów. W zatrzęsieniu różności nie zabrakło malowanych na drewnie ikon, obrazów i wyrobów ceramicznych oraz coraz bardziej zyskującej na popularności biżuterii z kamieni półszlachetnych. Interesujące się modą mamy zapewne doceniły niepowtarzalne ubranka dla najmłodszych - można było skompletować całą garderobę dla młodych elegantów. Uwagę zwracały także wykonane na drutach swetry i szale, które idealnie sprawdzą się na ostanie zimowe chłody.

Postanowienia o zrzuceniu zbędnych kilogramów musiały skapitulować w obliczu ręcznie robionych czekoladek, muffinków, lizaków i bajkowych tortów. Wśród słodkości znaleźć można było ponadto duży wybór dżemów i powideł. O podniebienia zwiedzających zadbali również producenci domowej roboty trunków. Dostępne były nalewki i likiery z przeróżnych owoców, a reprezentanci szlachetnego cechu pszczelarzy kusili miodami z przydomowych pasiek. Wielu zwiedzających nie poprzestawało na podziwianiu i kupowaniu dodatkowo podpytując wytwórców o tajniki ich warsztatu.

Dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje, między innymi kącik zabaw. Dzieciaki mogły skorzystać z pomalowania buziek i  przeobrazić się w bohatera popularnej bajki lub w ulubione zwierzę. Milusińscy o technicznym zacięciu poznawali tajniki budowy robotów, a ci posiadający duszę artystyczną z zapałem kolorowali i wycinali świąteczne pisanki.
Obecni na kiermaszu mieszkańcy nie kryli zadowolenia. – Tyle wspaniałych i pięknych rzeczy. Chciałoby się je wszystkie zabrać ze sobą do domu. Odwiedzamy kiermasze za każdym razem. To świetny pomysł na rodzinne spędzenie wolnego czasu, a przy okazji można kupić śliczne, kolorowe i wyjątkowe rzeczy. – powiedziała Karolina Jaworska, która przyszła do ratusza z mężem i dwójką dzieci.

To inspirujące, że mamy w powiecie tak wielu utalentowanych artystów i rękodzielników. W dobie szybkiej konsumpcji i umasowienia produktów cieszy fakt, że wciąż znajdują się ludzie, którzy poświęcają swój czas, aby stworzyć coś unikatowego i aby podzielić się swoją pasją z innymi. Warto też wspomnieć, że „Kiermasz Sztuk Różnych” to  dla wystawców nie tylko szansa na wypromowanie swojej działalności, ale także okazja do branżowego spotkania, rozmowy i wymiany doświadczeń.

To była już szósta odsłona imprezy i trzecia w wersji wielkanocnej. Kiermasz tradycyjnie zorganizowała Pracownia Sztuk Różnych, działająca od 2011 roku w Legionowie inicjatywa artystyczna oferująca warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz skupiająca lokalnych twórców rękodzieła. Wydarzenie objął patronatem Starosta Legionowski.

{gallery}/powiat2/pliki/galeria/2016/Kiermasz{/gallery}

{youtube}wzcWByn2vXY{/youtube}