22 marca 2016
PIK otrzymała dotację od Narodowego Centrum Kultury

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie otrzymała dotację od Narodowego Centrum Kultury na realizację autorskiego projektu "Początek języka za przewodnika" w ramach prowadzonej przez NCK kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

„Ojczysty – dodaj do ulubionych” jest jednym z kilku programów dotacyjnych prowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury, który umożliwia samorządowym instytucjom kultury oraz organizacjom pozarządowym pozyskanie środków finansowych na realizację zadań z wybranego przez beneficjenta obszaru. Projekt „Początek języka za przewodnika” bazuje na działaniach z obszaru edukacyjno-animacyjnego opartego na interakcji i współdziałaniu. Na jego realizację PIK otrzymała 11 tys. złotych i dodatkowo przeznaczy 2 tys. złotych tytułem wkładu własnego.

W ramach tej inicjatywy zaplanowano m.in. spotkania warsztatowe dla dzieci i młodzieży szkolnej, które udzielą realnego wsparcia edukacji polonistycznej i kulturalnej na terenie naszego powiatu oraz przeprowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do wszystkich mieszkańców z wykorzystaniem metod zaskakujących i niekonwencjonalnych. Brzmi tajemniczo, ale właśnie na efekcie zaskoczenia najbardziej zależy organizatorom projektu. Pozostaje czekać cierpliwie i mieć oczy szeroko otwarte.

Większość prac poprzedzających uruchomienie projektu „Początek języka za przewodnika” dobiegła końca. PIK podpisała umowę z Miejską Biblioteką Publiczną w Legionowie, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia. W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy partnerskie z Urzędem Miasta Legionowo oraz Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową w Legionowie. Jednostki te wesprą realizację programu włączając się w szeroko rozumiane działania promocyjne. W planach jest także zaproszenie do współpracy innych podmiotów, dzięki którym akcja zyska na wartości i atrakcyjności.

Według danych szacunkowych językiem polskim posługuje się ponad 40 milionów ludzi. Niewielu jednak w pełni wykorzystuje jego bogactwo i możliwości albo nie zdaje sobie z nich sprawy. Program Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz dotowane w jego ramach inicjatywy zakładają rozpowszechnianie zasad poprawnej polszczyzny, rozwój zainteresowania językiem ojczystym poprzez ukazywanie jego różnorodności, wywołanie refleksji nad rolą języka w życiu oraz związkiem polszczyzny z kulturą materialną i duchową Polaków. Celem strategicznym kampanii jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym oraz popularyzacja wiedzy na jego temat.

Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie jest instytucją państwową, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce, podtrzymanie tradycji narodowej i państwowej oraz promocja polskiego dziedzictwa narodowego.