25 marca 2016
Film o legionowskiej rodzinie

„Matka” to nakręcony przez Piotra Gołębiowskiego film, którego scenariusz oparto o historię, jaka wydarzyła się w okupowanym przez hitlerowców Legionowie. Opisuje sytuację, w której w domu polskiej rodziny zamieszkało trzech niemieckich oficerów.

Od lewej: Michał Gościk (autor zdjęć), Piotr Gołębiowski (scenariusz i reżyseria), Łukasz Matecki (filmowy Rode)

W okresie, kiedy Legionowo znalazło się na linii zbliżającego się frontu II wojny światowej, w wielu domach naszego miasta zakwaterowano oficerów wycofującej się niemieckiej armii. Jak łatwo się można domyślić, uciekający przez radzieckim wojskiem żołnierze byli sfrustrowani. Wielu z nich ową traumę odreagowywało terroryzując polską ludność cywilną. Byli też tacy, którzy w koszmarze wojennym potrafili zachować ludzką twarz.
O takiej sytuacji opowiada film Piotra Gołębiowskiego „Matka”. Scenariusz tego obrazu został oparty na autentycznych wydarzeniach. Do domu państwa Pełków wprowadza się trzech niemieckich oficerów. Nakazują Czesławowi i Otylii oraz ich córkom Teresce i Jani przeniesienie się na strych. Czy historia ma tragiczny finał?
Podczas prapremierowego pokazu, zorganizowanego przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie, na sali widowiskowej legionowskiego ratusza obecni byli twórcy filmu: reżyser i scenarzysta w jednej osobie, autor zdjęć oraz główni aktorzy. „Matkę” obejrzała z nami również babcia Piotra Gołębiowskiego, która – jako jedna z córek Czesława i Otylii – przeżyła opisywaną historię.

Piotr Gołębiowski – absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Podyplomowych Studiów Prawa Rynku Kapitałowego (Uniwersytet Warszawski), Szkoły Prawa Amerykańskiego (University of Florida – Frederick G. Levin College of Law). „Matka” jest jego debiutem w roli reżysera.