18 kwietnia 2016
Ku czci ofiarom Katynia

W minioną niedzielę pod pomnikiem przy kościele Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, w której 76 lat temu zostało zamordowanych 87 osób związanych z powiatem legionowskim.

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę zbrodni katyńskiej odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Zgromadzeni oddali hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę, wśród których znalazło się 87 osób związanych z dzisiejszym powiatem legionowskim, w tym 40 oficerów i 7 policjantów.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz samorządowych, przedstawicieli wojska, policji, związków kombatanckich, harcerzy, szkół i rodzin poległych złożyły pod pomnikiem kwiaty.

Powiat Legionowski reprezentowali wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz radni Zbigniew Garbaczewski i Marek Mazur.

Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina, w katyńskich lasach NKWD zamordowało ponad 20 tys. Polaków– oficerów, podoficerów i rezerwistów. Ten akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios w kręgosłup polskiej armii, ale był także eksterminacją elity narodu polskiego. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła bowiem polska inteligencja, m. in. profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy i  urzędnicy. Rozstrzelano ich bez aktu oskarżenia, strzałem w tył głowy. Zbrodnia katyńska była bardzo długo ukrywana i zakłamywana. Chociaż dopiero po upadku PRL można głośno o tym mówić, pamięć o ofiarach była i jest wciąż jest żywa.

„Powiat legionowski – ofiary  Zbrodni Katyńskiej  1940 r. - 87 oficerów WP i Policjantów Policji Państwowej
 – opracowanie Erazma Domańskiego

{gallery sortorder=desc}powiat2/pliki/galeria/2016/76_Rocznica_Katynska{/gallery}