24 maja 2016
Konkurs "Trzymaj formę” rozstrzygnięty

Znamy już laureatów powiatowego etapu konkursu realizowanego w ramach X edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się na ostatniej sesji Rady Powiatu. Starosta Legionowski Robert Wróbel oraz przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie Marcin Krawczyk pogratulowali uczniom i nauczycielom zaangażowania w promowanie aktywności fizycznej i właściwego sposobu odżywiania oraz pracy na rzecz kształtowania postaw i nawyków prozdrowotnych podkreślając ogromne znaczenie programu dla popularyzacji zdrowego stylu życia w najbliższym otoczeniu.

Laureaci konkursu "Trzymaj formę" wraz z nauczycielami, starostą Robertem Wróblem, przewodniczącym Rady Powiatu Szymonem Rosiakiem i przedstawicielem Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Marcinem Krawczykiem

W roku szkolnym 2015/2016 do programu „Trzymaj formę” przystąpiło łącznie 35 szkół z terenu powiatu legionowskiego, w tym 21 szkół podstawowych i 14 gimnazjów. Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie wpłynęły cztery prace konkursowe. Zadaniem uczestników rywalizacji było opracowanie projektu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia w środowisku lokalnym w oparciu o założenia programu „Trzymaj formę”. Zwyciężył projekt zrealizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie „Zdrowie na 6”. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 8 im. I Warszawskiej Dywizji Piechoty w Zespole Szkół w Legionowie  („Przez życie aktywnie i zdrowo”). Na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie („Niezawodni na wodzie i lądzie”). Wyróżnienie przyznano Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie („Żyj zdrowo na sportowo!”).

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę" zorientowany jest na rozpowszechnianie zasad zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej w odpowiedzi na problem epidemii nadwagi i otyłości ludności krajów rozwiniętych. Jego celem jest zwiększenie wiedzy dotyczącej właściwego odżywiania i aktywności fizycznej, dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych, kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej, rozszerzanie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty, propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.

Program współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Partnerami programu są Agencja Rynku Rolnego oraz Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie. „Trzymaj Formę!” jest największą tego typu inicjatywą w Unii Europejskiej, a w ramach zapoczątkowanego przez Komisję Europejską projektu „Obesity Governance” program zyskał miano jednego z czterech najlepszych przedsięwzięć w zakresie edukacji dzieci i młodzieży. W tym roku Starostwo Powiatowe w Legionowie wsparło Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w realizacji programu już po raz ósmy.

Szczegółowe wyniki konkursu:

I MIEJSCE
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie, ul. Jagiellońska 67, 05-120 Legionowo
Tytuł projektu: „Zdrowie na 6”
1. Justyna Wróblewska
2. Marta Mazur
3. Bożena Czajkowska
1. Małgorzata Pietrzak
2. Oksana Mąka
3. Adrian Kozyra
4. Bruno Śmietanka
5. Michał Lewak
6. Aniela Długołęcka
7. Zofia Wnuk
8. Michalina Stachurska
9. Laura Okrasa
10. Maria Mańkowska

II MIEJSCE
Szkoła Podstawowa nr 8 im. I Warszawskiej Dywizji Piechoty w Zespole Szkół w Legionowie, ul. Zegrzyńska 3, 05-119 Legionowo
Tytuł projektu: „Przez życie aktywnie i zdrowo”
1. Zofia Plechawska
2. Aneta Osypiuk
3. Ewa Jaworowska
1. Magdalena Piotrowska
2. Oskar Kozyra
3. Igor Czarnecki
4. Michał Sekutowicz
5. Joanna Rydzewska
6. Nikola Kunysz
7. Filip Komosiński
8. Maja Małecka
9. Natalia Jakubczak
10. Dominika Karwat

III MIEJSCE
Szkoła Podstawowa im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, ul. Dworcowa 9, 05-126 Nieporęt
Tytuł projektu: „Niezawodni na wodzie i lądzie”
1. Agnieszka Lewandowska
2. Iwona Kopka
1. Julia Myszczyńska
2. Maja Szybowska
3. Miłosz Kopka
4. Szymon Matuszów
5. Łukasz Waś
6. Amelia Golonka
7. Pola Petrykowska
8. Amelia Folgart
9. Marcin Kania
10. Kacper Eisenmann

WYRÓŻNIENIE
Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie,  ul. Szkolna 46, 05-140 Serock
Tytuł projektu: „Żyj zdrowo na sportowo!”
1. Anna Tuszyńska
2. Agnieszka Kędzierska