31 maja 2016
Artystycznie i na sportowo

Maj w kalendarzu tegorocznych obchodów V Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego to Integracyjny Plener Malarski "Chodź, pomaluj mój świat" oraz V Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży.

Chodź, pomaluj mój świat

Integracyjny Plener Malarski "Chodź, pomaluj mój świat" odbył się w atrium legionowskiego ratusza 14 maja 2016 roku. Było to kolejne wydarzenie tegorocznych Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.
Czterdziestu uczestników pleneru i tyluż wspierających ich wolontariuszy zamieniło ratuszowy hall w prawdziwą pracownię plastyczną. Przez dwie godziny powstało czterdzieści prac, które będzie można oglądać na specjalnej wystawie w Arenie Legionowo przez cały czerwiec.

Organizatorami pleneru byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. W plenerze wzięli udział podopieczni i uczniowie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy OPS, Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD, Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity, Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku. Opiekę artystyczną nad pracami uczestników sprawowała Barbara Retmaniak z MOK Legionowo.
W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel, członek Rady Powiatu Janusz Kubicki, dyrektor MOK Zenon Durka, dyrektor PCRP Anna Kaczmarek, dyrektor Zespołu Milenium Paulina Żmijewska oraz dyrektor PZSiPS Ewa Lewicka. Imprezę prowadził Andrzej Sobierajski z MOK Legionowo.

Starosta Robert Wróbel z uczestnikami Integracyjnego Pleneru Malarskiego "Chodź, pomaluj mój świat"

V Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży

20 maja 2016 roku, na stadionie miejskim w Legionowie odbyła się V Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży. Do sportowych zmagań przystąpiło 220 zawodników z powiatu legionowskiego.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali przedstawiciele władz samorządowych: Piotr Zadrożny – Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo, Michał Kobrzyński – Członek Zarządu Powiatu Legionowskiego, Janusz Klejment – Przewodniczący Rady Miasta Legionowo oraz Danuta Szczepanik – Sekretarz Miasta Legionowo. Powitano przedstawicieli organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego, zgromadzonych sportowców, ich rodziny, opiekunów, terapeutów, trenerów, koleżanki, kolegów, kibiców i wolontariuszy.

Paraolimpiada to sportowe wydarzenie, które jest ważnym ogniwem spajającym Dni Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy próbowali swych sił w konkurencjach rekreacyjnych (tor przeszkód z płotkami, slalom z toczeniem piłki koszykowej ręką, rzuty kółkami na patyk, rzuty piłeczkami do kręgu, hokej – strzały na bramkę, rzuty piłkami do obręczy, strzały nogą do bramki, przenoszenie piłeczek) i sportowych (bieg na 60, 100, 200 i 300 metrów, skok w dal z rozbiegu, rzuty piłką rehabilitacyjną przodem, rzut piłeczką palantową, rzut piłką koszykową przodem). Nad przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni sędziowie sportowi i wolontariusze. Oprócz tradycyjnych dyscyplin w tym roku po raz pierwszy przeprowadzono turniej tenisa ziemnego.

Impreza była podsumowaniem całorocznych ćwiczeń i przygotowań zawodników. Każdy jej uczestnik jest wielkim zwycięzcą. Wszyscy sportowcy otrzymali pamiątkowe medale i wiele cennych nagród rzeczowych. Paraolimpiada jest nie tylko okazją do sportowej rywalizacji. Tego typu spotkania mają motywować wszystkich do większej dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną.

Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego patronatem objął starosta Robert Wróbel.

Galeria Integracyjny Plener Malarski

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/DON_PLENER{/gallery}