7 lipca 2016
Erasmus+ na Targowej

W dniach 18-25 czerwca Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie gościł uczniów i nauczycieli ze szkoły Boerde-Berufskolleg w Soest (Niemcy).

Spotkanie zorganizowano w związku z realizacją projektu pn. „Miejsca pamięci i ich rola w pedagogice i turystyce. Śladami Janusza Korczaka” finansowanego z programu UE Erasmus+.

Było to już piąte i zarazem ostatnie spotkanie podsumowujące dwuletnią współpracę obu szkół. Goście z Niemiec spędzili cztery dni w Legionowie i Warszawie oraz trzy w Krakowie. W programie wycieczek, oprócz głównych zabytków i atrakcji turystycznych, znalazły się miejsca związane z życiem Janusza Korczaka, którego postać i działalność pedagogiczna pełniły w projekcie rolę specjalną.

Głównym celem projektu było zapoznanie uczniów z ważnymi miejscami pamięci i zwrócenie ich uwagi na znaczenie tych miejsc w ich przyszłej pracy zawodowej. Ponadto młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę historyczną, rozwinąć umiejętności z zakresu posługiwania się językiem angielskim oraz kształtować postawę otwartości wobec innych kultur.

Na zakończenie projektu zaprezentowano, wykonany przez młodzież, wieloczęściowy przewodnik cyfrowy po miejscach pamięci odwiedzonych podczas spotkań w Polsce i w Niemczech. Projekt dobiegł końca, ale uczniowie obu szkół planują w dalszym ciągu współpracować podtrzymując cenny kontakt.