30 listopada 2010
Opanowaliśmy zimę!

Powiatowym służbom drogowym zima nie straszna. Choć śnieg pada nieprzerwanie od wczorajszego ranka, po powiatowych drogach można poruszać się bezpiecznie.

Po powiatowych drogach jeździło sześć pługopiaskarek

Starostwo zawiaduje 115,8 km dróg, podzielonych na dwa rejony. Pierwszy z nich obejmuje Legionowo i gminę Nieporęt, drugi – gminy Jabłonna, Serock i Wieliszew. Na tych terenach ustalone zostały dwa standardy zimowego utrzymania:
- standard A obejmuje posypywanie solą (chlorki sodu, magnezu i wapnia) i jest stosowany na drogach o największym natężeniu ruchu (ulice: Jagiellońska, Sobieskiego, Parkowa, Wyszyńskiego, Aleja Legionów, Suwalna, Mireckiego, Jana Pawła I i Szarych Szeregów w Legionowie, ul. Wolska w Nieporęcie, droga Zegrze-Jachranka-Dębe w gm. Serock oraz droga Olszewnica Stara-Chotomów- Jabłonna w gm. Jabłonna i Wieliszew),
- standard B obejmuje posypywanie mieszanką piaskowo-solną. i jest stosowany na pozostałych drogach powiatowych.

Dla służb powiatowych akcja zima rozpoczęła się już w sobotę (27.11), kiedy przeprowadzono dwie akcje posypywania dróg, aby zlikwidować śliskość nawierzchni. W niedzielę miała miejsce kolejna akcja posypywania, natomiast od wczoraj do posypywania dołączyło jeszcze płużenie, czyli odgarnianie śniegu z jezdni. W sumie od soboty powiat zlecił 4 akcje posypywania oraz 3 akcje posypywania z płużeniem. Po powiatowych drogach jeździło w tym czasie 6 pługopiaskarek, 2 ciągniki do odśnieżania chodników i zatok parkingowych.

Koszt utrzymania zimowego to ok. 16,5 tysiąca zł za posypywanie z płużeniem i ok. 7,5 tysiąca zł za samo płużenie. W sumie na akcję zima w budżecie powiatu na rok bieżący zabezpieczono 958 tysięcy złotych.