15 września 2016
Centrum Komunikacyjne już otwarte!

W ostatnią niedzielę odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. W nowo wybudowanym gmachu dworca kolejowego mieści się Mediateka, a także powiatowy Punkt Informacji Turystycznej.

Mieszkańcy tłumnie przybyli obejrzeć efekt końcowy tej długo wyczekiwanej inwestycji oraz wziąć udział w przygotowanych atrakcjach. Zarówno wnętrze budynku, jak i program imprezy zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Centrum Komunikacyjne to coś znacznie więcej niż tylko miejsce, gdzie pasażerowie będą mogli kupić bilet i zaczekać na pociąg. W przestronnych i komfortowych wnętrzach, na dwóch poziomach, znajduje się także Multimedialna Strefa Obsługi Pasażera, zwana Poczytalnią. Tu będzie można odpocząć podczas przerwy w podróży, wypożyczyć książki oraz skorzystać z Internetu, audiobooków, gier na konsole i obejrzeć filmy. Ponadto na parterze budynku swoją siedzibę ma Punkt Informacji Turystycznej, w którym zainteresowani uzyskają wszystkie niezbędne informacje i porady dotyczące zagadnień związanych z turystyką na terenie powiatu legionowskiego, będą mogli otrzymać mapy oraz bezpłatnie wypożyczyć rowery. W budynku znajdują się również lokale z przeznaczeniem handlowo-usługowym. Centrum Komunikacyjne to wielofunkcyjny i pełen nowoczesnych udogodnień obiekt użyteczności publicznej, który poza obsługą pasażerów umożliwia mieszkańcom kreatywne spędzanie czasu oferując wiele atrakcji.

Otwarcie Punktu Informacji Turystycznej cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na odwiedzających czekały praktyczne gadżety oraz konkurs turystyczny, w którym można było wygrać walizkę podróżną.

Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem plenerowym A3 Teatru nawiązującym do dworcowego życia. Kolejne akcje happeningowe pokazywały jak od chwili powstania kolei zmieniały się dworce, ich wygląd i funkcjonalność. Widowisko prowadził mistrz ceremonii, który uruchamiał kolejne działania i zachęcał widzów do aktywnego udziału w zabawie. Następnie aktorzy wprowadzili zaproszonych gości oraz setki oczekujących do budynku. W części oficjalnej uczestniczyli między innymi starosta Robert Wróbel, prezydent Roman Smogorzewski, ambasador Szwajcarii Andrej Motyl oraz członek zarządu spółki Koleje Mazowieckie Dariusz Grajda. W wystąpieniach zgodnie podkreślono kulturalną i edukacyjną misję Centrum Komunikacyjnego oraz wygodę w podróżowaniu, która od teraz stanie się udziałem pasażerów. Z myślą o najmłodszych odwiedzających zorganizowano animacje ruchowe, gry i zabawy cyrkowe, animacje literackie oraz zajęcia plastyczne. Uczestnicy programu "Mam talent" Krzysztof i Tomasz Gwiazdowie zagrali koncert "Na łyżki i harmonię", w którym znalazły się  piosenki z musicalu "Skrzypek na dachu" oraz poprowadzili warsztaty gry na łyżkach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spektakl performatywnego czytania „Wieczór prawdziwie artystyczny o związkach literatury z koleją” oraz teatr tańca inspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego. Na zakończenie wystąpiła Natalia Sikora, zwyciężczyni "The Voice of Poland", która zaprezentowała własne, muzyczne interpretacje poezji Cypriana Kamila Norwida.

Centrum Komunikacyjne, którego inwestorem jest gmina Legionowo, powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, które pokryło 85% kosztów inwestycji. Powiat Legionowski wyasygnował na ten cel pół miliona złotych.

Integralną częścią projektu związaną z powstaniem Centrum Komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą była budowa trzypoziomowego parkingu, który został uruchomiony 1 sierpnia. Na potrzeby inwestycji wybudowano także blisko dwukilometrowy odcinek drogi pomiędzy ulicami Polną i Piaskową (ul. Szwajcarska) i  rozbudowano przejście podziemne pod torami kolejowymi. W trakcie realizacji znajduje się budowa drugiego parkingu przy ul. Kościuszki.

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Centrum Komunikacyjne w Legionowie