21 września 2016
Noc Kultury w Legionowie

Za nami druga edycja legionowskiej Nocy Kultury. Powiatowa Instytucja Kultury także przyłączyła się do akcji.

Licznie odwiedzający PIK 17 września mieszkańcy Legionowa i całego powiatu, oprócz stemplowania okolicznościowych kart, mieli do wyboru wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne „Kamyki, rzemyki i inne świecidełka”, na których można było własnoręcznie wykonać biżuterię. Tylko i wyłącznie od pomysłu, kreatywności i wyobraźni uczestników zależały kształty, wielkość i kolory tworzonych ozdób. W trakcie spotkania sprawdzano wiedzę mieszkańców o powiecie legionowskim. Poprawne odpowiedzi były nagradzane. Z myślą o najmłodszych organizatorzy zaprosili bajkopisarkę Hannę Niewiadomską, która przygotowała „Bajkowe kodowanie”. Dzieci bardzo chętnie włączały się do wspólnej zabawy. Dużo radości sprawiały im również bańki-giganty, które wspólnie puszczano przed siedzibą PIK-u. Tego wieczoru każdy mógł poczuć się jak gwiazda. W specjalnie zaaranżowanym atelier grupa fotograficzna „Migawki” wykonywała odwiedzającym „Żywiołowe portrety”. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

Noc Kultury w PIK to atrakcje nie tylko w siedzibie placówki, ale także przed budynkiem

Noc Kultury to nie tylko wydarzenia w PIK-u. Mnóstwo atrakcji przygotowano z tej okazji także w innych legionowskich placówkach. Mieszkańcy mogli wybrać zwiedzanie na własną rękę lub skorzystać ze specjalnie uruchomionych na ten dzień kulturalnych autobusów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie nowo wybudowanego Centrum Komunikacyjnego i mieszącej się w nim Poczytalni, w której na przybyłych czekały gry i zabawy. Miejski Ośrodek Kultury zorganizował w legionowskim ratuszu wieczór pod znakiem sztuki zapraszając na wystawę plakatu i spektakl teatralny związane z pisarzem Williamem Shakespearem. Z kolei w siedzibie placówki można było wziąć udział w warsztatach teatralnych i plastycznych. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. Poza zaglądaniem w każdy kąt komendy i strażnicy odwiedzający mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć zabytkowy sprzęt strażacki i wypróbować działanie całkiem nowoczesnej termowizji w „zadymionym namiocie”. Miłośników archeologii czekała nie lada gratka w Muzeum Historycznym. Wystawa „De Profundis…Archeologia ziem powiatu legionowskiego”, prelekcje tematyczne oraz pokazy filmowe to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Można też było zgłębić tajniki garncarstwa, tkactwa i czerpania papieru w specjalnie przygotowanych na ten dzień stoiskach. Jeśli eksperymentować z wodą, to tylko w Przedsiębiorstwie Wodno-Kanalizacyjnym. Ta instytucja, być może w pierwszej chwili nie budząca skojarzeń z kulturą, oprócz doświadczeń naukowych zaoferowała mieszkańcom zwiedzanie stacji uzdatniania wody z przewodnikiem, liczne quizy i konkursy z nagrodami.

Finał Nocy Kultury miał miejsce na… ścianie wejściowej ratusza, gdzie widowiskowy koncert zagrali muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika. Artyści pozycję pionową zachowali dzięki umocowaniu na linach alpinistycznych. Przedstawieniu towarzyszyła magiczna gra świateł.

Choć to dopiero druga edycja Nocy Kultury, to zważywszy na jej popularność, można przypuszczać, że impreza na stałe wpisze się do legionowskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych.