11 października 2016
Inauguracja Roku Rzeki Wisły

Rejs Konrada III Rudego będzie miał przystanki m. in. w Nowym Dworze Mazowieckim, Modlinie i Zakroczymiu.

19 października 2016 r. obchodzimy 550. rocznicę podpisania II Pokoju Toruńskiego. Ten symboliczny moment wyznaczył rozpoczęcie złotej epoki dla Królowej Polskich Rzek, ponieważ uwolnił żeglugę na całym szlaku Wisły. Świętujemy więc tę datę, jako rozpoczęcie pierwszego wolnego flisu na Wiśle.  W Toruniu 19 października 2016 r. odbędą się uroczystości, organizowane przez Prezydenta miasta Torunia, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz Komitet Społeczny Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, które jednocześnie inaugurują Rok Rzeki Wisły 2017. Inauguracja połączona będzie z rekonstrukcją podpisania tego historycznego porozumienia. Anegdotyczny przekaz głosi, iż ówcześnie panujący na Mazowszu książę Konrad III Rudy z Piastów Mazowieckich, dlatego nie został jednym z sygnatariuszy II Pokoju Toruńskiego, ponieważ tuż przed podpisaniem traktatu skradziono mu książęcą pieczęć, podważając tym samym autorytet Mazowsza w stosunku do Korony Królestwa Polskiego.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu stanowiącym próbę odwrócenia historycznej anegdoty! Uczestnicy rejsu zawiozą do Torunia replikę zaginionej pieczęci.

Trasa rejsu obejmie noclegi w Czerwińsku, Płocku i Włocławku, ale przepłyniemy również przez inne historyczne miejscowości: Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Zakroczym, Wyszogród. Na przystankach organizatorzy liczą na obecność gospodarzy i mieszkańców miejsc, przez które przepłyną łodzie. Plan rejsu – płyną duże 2 baty wiślane, 1 galar oraz inne jednostki, które do nas dołączą:

✓15.10.2016 godz. 8:00 – łodzie wyruszają w dół Wisły do Czerwińska. Przystanek: Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Zakroczym. Nocleg: Czerwińsk n/Wisłą

✓16.10.2016 godz. 8:00– łodzie wyruszają do Płocka. Przystanek: Wyszogród. Nocleg: Płock

✓17.10.2016 godz. 8:00– łodzie wyruszają do Włocławka. Nocleg: OSiR Włocławek

✓18.10.2016 godz. 8:00– łodzie wyruszają do Torunia. Przystanek: Ciechocinek – dołączają inne łodzie. Powitanie w Toruniu

✓19.10.2016 – uroczystości inauguracyjne Roku Wisły w Toruniu